Info z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Lotnisko w Rzeszowie zostanie zamknięte. NATO szuka alternatywy

Sojusz zmuszony do szukania nowej bazy.

Lotnisko w Rzeszowie, kluczowe ogniwo w globalnym łańcuchu dostaw pomocy wojskowej dla Ukrainy, stanie przed nieoczekiwanym wyzwaniem w 2025 roku. Planowany remont pasa startowego na lotnisku w Rzeszowie będzie oznaczać tymczasowe zamknięcie tego strategicznego portu lotniczego. Jak będzie wyglądała sytuacja lotnictwa w Polsce w trakcie tego remontu? Na jakie lotniska zostaną przeniesione operacje?

Dlaczego lotnisko w Rzeszowie zostanie zamknięte?

Jak podaje serwis wnp.pl, pas startowy na lotnisku w Rzeszowie musi przejść gruntowny remont. Planowane prace, które miałyby rozpocząć się latem 2025 roku, sparaliżują działanie lotniska aż do września tego samego roku. W trakcie tego czasu konieczne będzie zabezpieczenie niezbędnej infrastruktury na innych lotniskach. Według rozmów z Andrzejem Hawrylukiem, prezesem portu lotniczego w Lublinie, operacje lotnicze zostaną przeniesione na lotniska w Lublinie, Krakowie i Katowicach.

Czytaj również: Boeing otwiera ogromne biuro w Rzeszowie! Zatrudni setki pracowników

Remont pasa startowego na lotnisku to duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego planowania i oceny. Decyzja o modernizacji jest wynikiem kilku kluczowych czynników:

 1. Starzenie się infrastruktury: Infrastruktura lotniskowa, tak jak każda inna, ma określony okres użyteczności. Pas startowy na lotnisku w Rzeszowie był regularnie używany od czasu ostatniej modernizacji, co prowadzi do naturalnego zużycia i degradacji powierzchni. Starzenie się infrastruktury jest jednym z kluczowych czynników, które przyczyniają się do konieczności remontu.
 2. Bezpieczeństwo operacji lotniczych: Jest ono najważniejszym priorytetem w każdym porcie lotniczym. Regularne oceny stanu infrastruktury są kluczowe dla utrzymania bezpiecznego środowiska dla operacji lotniczych. W przypadku lotniska w Rzeszowie oceny te wykazały, że istnieje potrzeba remontu pasa startowego, aby zapewnić bezpieczne warunki dla przyszłych operacji lotniczych.
 3. Zgodność z przepisami i normami: Lotniska muszą spełniać szereg przepisów i norm, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Te przepisy dotyczą m.in. jakości i stanu infrastruktury lotniskowej, w tym pasa startowego. Decyzja o remoncie może wynikać z potrzeby dostosowania się do tych norm i standardów.
 4. Rozwój i modernizacja lotniska: Lotnisko w Rzeszowie, podobnie jak wiele innych portów lotniczych, dąży do ciągłego rozwoju i modernizacji swojej infrastruktury. Remont pasa startowego może być częścią tych długoterminowych planów, obejmujących nie tylko poprawę istniejący.
Źródło: Twitter

Wzrost ruchu na innych lotniskach

Na lotnisku w Lublinie niedawno zakończono rozbudowę parkingu i rozpoczęto budowę terminala cargo. Hawryluk wymienia, że konieczne będzie zwiększenie powierzchni płyt postojowych dla samolotów oraz potencjalnie ulepszenie systemu dróg kołowania. Hawryluk przewiduje, że podczas remontu na lotnisku w Rzeszowie, ruch na lotnisku w Lublinie wzrośnie nawet o kilkaset procent.

Zamknięcie lotniska w Rzeszowie na czas remontu przyniesie istotne zmiany dla innych portów lotniczych w Polsce. Szczególnie dotknięte będą te, które podejmą się obsługi dodatkowego ruchu związanego z przeniesieniem operacji lotniczych. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak te zmiany mogą wpłynąć na lotniska w Lublinie, Krakowie i Katowicach

 1. Lotnisko Lublin — Lubelski port lotniczy, choć jest mniejszy od niektórych innych lotnisk w Polsce, ma do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę i dobrą dostępność do różnych regionów wschodniej Polski. Znaczący wzrost ruchu pasażerskiego i cargo wymaga jednak starannego planowania i zarządzania, aby zapewnić płynność operacji. To oznacza zwiększone wymagania w zakresie zarządzania ruchem lotniczym, obsługi pasażerów, bezpieczeństwa i logistyki cargo. Wzmocnienie operacji lotniskowych może przynieść długoterminowe korzyści dla lotniska w Lublinie, takie jak rozbudowa sieci połączeń. Dodatkowo może to zwiększyć widoczność portu na mapie lotniczej Polski.
 2. Lotnisko Kraków — Port lotniczy w Balicach, to drugie co do wielkości lotnisko w Polsce, które już teraz obsługuje znaczący ruch pasażerski i cargo. Zaakceptowanie dodatkowych operacji przekierowanych z Rzeszowa będzie możliwe dzięki istniejącej, rozbudowanej infrastrukturze portu. Jednakże taka decyzja będzie wiązała się z koniecznością zwiększenia wydajności i możliwości obsługi dodatkowego ruchu ze strony lotniska w Balicach. Może to spowodować krótkoterminowe wyzwania, w szczególności zwiększone obciążenie personelu. Z drugiej strony, w perspektywie długoterminowej, przyniesie to korzyści, na przykład w postaci większej liczby przewoźników, którzy zdecydują się korzystać z tego portu lotniczego.
 3. Lotnisko Katowice — Lotnisko w Pyrzowicach, podobnie jak lotnisko w Krakowie, jest dobrze przygotowane do obsługi dużego ruchu lotniczego. Przyjęcie dodatkowych operacji z Rzeszowa będzie wymagało efektywnego zarządzania zasobami i infrastrukturą, a także zwiększenia poziomu usług. Takie sytuacje są jednak również okazją do dalszego rozwoju lotniska — mogą przyciągnąć nowych przewoźników, rozszerzyć sieć połączeń i zwiększyć przepustowość lotniska.

Czytaj również: Most energetyczny Rzeszów-Chmielnicki: Klucz do niezależności?

Jakie konsekwencje niesie za sobą remont lotniska w Rzeszowie?

Otóż remont pasa startowego na lotnisku w stolicy Podkarpacia oznacza znaczne zmiany nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również na szczeblu globalnym. Z uwagi na kluczową rolę, jaką pełni to lotnisko w dostarczaniu pomocy wojskowej na Ukrainę, konieczne będzie znalezienie alternatywnych tras dostaw. Przesunięcie operacji lotniczych na inne porty może również wpłynąć na dynamikę ruchu pasażerskiego i cargo na innych lotniskach.

Remont lotniska w Rzeszowie to znaczna operacja logistyczna, która przyniesie szereg konsekwencji dla różnych stron.

 1. Zmiany w ruchu lotniczym: Przede wszystkim, remont oznacza tymczasowe zamknięcie lotniska, co wymusi przeniesienie wszystkich operacji lotniczych do innych portów. To oznacza, że inne lotniska w Polsce, takie jak Kraków, Katowice czy Lublin, mogą zauważyć wzrost ruchu. Przeprowadzenie takiego przeniesienia wymaga nie tylko koordynacji z przewoźnikami, ale także dodatkowej infrastruktury i zasobów.
 2. Wykonawcy i dostawcy usług: Remont to także wiele możliwości dla firm budowlanych i dostawców usług powiązanych z branżą lotniczą. To może oznaczać nowe projekty i zamówienia dla lokalnych przedsiębiorstw.
 3. Podróżni mogą doświadczyć czasowego dyskomfortu związanego z koniecznością korzystania z innych lotnisk. To może oznaczać dłuższe podróże do i z lotniska, jak również potencjalne opóźnienia i przesunięcia w harmonogramie lotów.
 4. Współpraca NATO: Jako część sojuszu NATO, Polska udostępnia swoje lotniska dla działań sojuszu. Zamknięcie lotniska w Rzeszowie oznacza, że NATO będzie musiało tymczasowo przenieść swoje operacje do innych lotnisk.
 5. Długoterminowe korzyści: Pomimo krótkoterminowych wyzwań, remont lotniska w Rzeszowie ma na celu poprawę i modernizację jego infrastruktury. To przyniesie długoterminowe korzyści zarówno dla podróżnych, jak i przewoźników, w tym lepsze usługi, zwiększoną przepustowość i potencjalnie więcej połączeń lotniczych.

Należy jednak zauważyć, że wszystko to wymaga skrupulatnego planowania i zarządzania, aby zminimalizować ewentualne utrudnienia i zapewnić płynną kontynuację działalności.

Remont pasa startowego na lotnisku w Rzeszowie – konieczność czy wyzwanie?

Lotnisko w Rzeszowie jest kluczowym punktem na mapie lotniczej Polski. Dodatkowo pełni niezastąpioną rolę jako ogniwo w globalnym łańcuchu dostaw pomocy wojskowej na Ukrainę. Planowany remont pasa startowego to decyzja, która wiąże się z istotnymi wyzwaniami logistycznymi. Niemniej jednak, utrzymanie infrastruktury lotniskowej na odpowiednim poziomie jest kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno pasażerów, jak i ekip załóg.

Z powodu zamknięcia lotniska w Rzeszowie na okres remontu, inne porty lotnicze będą musiały sprostać zwiększonemu ruchowi. One przejmą operacje przeniesione z Rzeszowa. W Lublinie, Krakowie i Katowicach przygotowują się na ten czas, rozbudowując i modernizując swoje obiekty. Przez to, porty te mogą zyskać na znaczeniu i rozwijać swoją ofertę zarówno dla pasażerów, jak i dla przewozów cargo.

Wydaje się, że pomimo wyzwań, remont pasa startowego na lotnisku w Rzeszowie jest koniecznością. Możemy oczekiwać, że przeprowadzone prace przyczynią się do dalszego rozwoju infrastruktury lotniczej w Polsce. Na koniec, chociaż remont może przynieść pewne trudności w krótkim okresie, przyniesie to również długoterminowe korzyści. Szczególnie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności operacji lotniczych.

Siedziba Boeing Distribution Services w Rzeszowie oficjalnie otwarta

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button