Transcash faktoring
LotniczyTransport
Gorące newsy

CPK planuje budowę wieży kontroli lotów. Będzie OGROMNA!

Zgodnie z założeniami projektowymi, maksymalna wysokość budynku wynosić będzie 105 metrów

Spółka CPK ogłosiła przetarg na projekt najwyższej w Polsce wieży kontroli ruchu lotniczego. Oferty można składać do 6 czerwca. CPK zapewnia, że wieża będzie nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów nowego lotniska, ale również stanie się najwyższą tego typu budowlą w Polsce.

CPK ogłasza przetarg na projekt wieży kontroli ruchu

Według założeń nowa wieża kontroli lotów (ATCT) ma być wysokim budynkiem, z salą operacyjną kontrolerów znajdującą się na wysokości 90 metrów nad poziomem lotniska. Zgodnie z założeniami projektowymi, maksymalna wysokość budynku wynosić będzie 105 metrów. CPK podało jednak, że projekt wieży kontroli ruchu może przewidywać inną wysokość obiektu, bowiem ta uzależniona będzie między innymi od analiz widoczności przeprowadzonych we wczesnej fazie projektowania. Zgodnie z ustalonym harmonogramem, projektant wieży kontrolnej lotów powinien przedstawić wstępne wizualizacje w I kwartale 2024 roku.

Biorąc pod uwagę założenia master planu CPK, a także doświadczenia naszego partnera – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, której kontrolerzy będą czuwać nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w nowym obiekcie, już dziś możemy powiedzieć, że będzie to najwyższa i najnowocześniejsza tego typu wieża w Polsce. Jej projekt powstanie w ścisłej współpracy z master architektem lotniska, czyli firmą Foster + Partners, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem – mówi Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii programu lotniskowego CPK.

Czytaj też: Czy CPK jest potrzebny? Sipiński: Port pomoże polskiej gospodarce

Najwyższa w Polsce

Przetarg został skierowany do 9 firm oraz 4 konsorcjów, z którymi spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie infrastruktury wspierającej lotnisko (Support Infrastructure Engineering – SIE) pod koniec 2022 roku. W ramach tej umowy, oprócz wieży kontroli ruchu, która będzie usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie terminala, zaprojektowane zostaną również inne obiekty, w tym centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych oraz budynki dla służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.

Wybrana firma z przetargu będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu wieży, włączając w to stworzenie jej koncepcji oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń budowlanych. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem, takie jak doradztwo w trakcie postępowań dotyczących prac budowlanych.

Do tej pory najwyższym tego rodzaju obiektem w Polsce była oddana do użytku w 2019 roku wieża o wysokości 46 metrów na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Nieco niższa, bo wynosząca ponad 45 metrów, jest wieża na krakowskim lotnisku Balice. Jednak najwyższą wieżą kontroli ruchu lotniczego na świecie jest olbrzymi obiekt o wysokości 136 metrów, znajdujący się na lotnisku w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej.

CPK

Czytaj też: Budowa CPK: rozpoczęły się prace w terenie

CPK pomoże w budowie szybkiej kolei z Warszawy do Kijowa!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button