PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyMorskiTransport

Chiny zamykają przestrzeń powietrzną i morską na północ od Tajwanu!

Decyzja może wpłynąć na 60-70% na połączeń lotniczych w Azji.

W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej na północ od Tajwanu przez Chiny na 27 minut ruch lotniczy w regionie może ulec poważnym zakłóceniom. Tajwańskie ministerstwo obrony bada te doniesienia, a przyczyną decyzji mogą być spadające fragmenty rakiety kosmicznej. Ponadto Chiny planują również zamknięcie ruchu morskiego na północ od spornej wyspy.

Skrócenie czasu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Tajwanem

12 kwietnia agencja Reuters poinformowała, że planowane zamknięcie przestrzeni powietrznej na północ od Tajwanu miało trwać trzy dni. Ostatecznie chińskie władze zdecydowały się na krótszy, 27-minutowy okres. Zmiana planów została przekazana przez tajwański resort transportu.

Jako przyczynę takiego kroku chińskie władze podają spadający na ziemię fragment rakiety kosmicznej wynoszącej satelitę. Tajwańskie ministerstwo obrony sprawdza doniesienia na ten temat oraz bada, czy zamknięcie przestrzeni powietrznej może być związane z działaniami dotyczącymi przestrzeni kosmicznej.

Dodatkowo jak informuje Agence France-Presse, Chiny zamierzają również zakazać statkom wjazdu na obszar na północ od Tajwanu w niedzielę z powodu „możliwego spadającego na ziemię fragmentu rakiety kosmicznej” – poinformował prowincjonalny urząd ds. bezpieczeństwa żeglugi.

Czytaj również: Gotówka na nowy rok. Rząd Tajwanu podzieli się z obywatelami „owocami gospodarczych osiągnięć”

Obszar ten, znajdujący się około 160 km od tajwańskiej stolicy Tajpej, będzie zamknięty od 9:00 do 15:00 czasu lokalnego. Wcześniej Tajwańskie Ministerstwo Transportu poinformowało, że Pekin planuje wprowadzenie strefy zakazu lotów na północ od wyspy z powodu „działań kosmicznych”. Strefa ta znajduje się „w obszarach zbiegających się wielu międzynarodowych tras”.

Nie wiadomo, czy istnieje związek między strefą zakazu a niedawnymi ćwiczeniami wojennymi Pekinu. Niemniej jednak w poniedziałek Chiny ogłosiły zakończenie trzydniowych ćwiczeń wojskowych wokół wyspy, której przejęcie Pekin uważa za swoje terytorium i które Państwo Środka zamierza zdobyć siłą, jeśli będzie to konieczne.

Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Tajwanem, a kontekst polityczny sytuacji

Zakaz lotów, o którym poinformowała Agencja Reutera, może wpłynąć na 60-70% wszystkich połączeń lotniczych pomiędzy Azją północno-wschodnią a południowo-wschodnią. Dodatkowo, loty między Tajwanem a Koreą Południową, Japonią i Ameryką Północną również mogą być zagrożone.

Tajwańskie władze monitorują sytuację i utrzymują stały kontakt z państwami regionu, aby zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej i minimalizować ewentualne zakłócenia. Chiny poinformowały również władze Japonii o swoich planach utworzenia strefy zakazu lotów w pobliżu Tajwanu.

Stosunki między Chinami a Tajwanem są od dawna napięte. Pekin dąży do przejęcia kontroli nad Tajwanem, uważając go za część ChRL, nawet kosztem użycia siły. Jednak większość Tajwańczyków sprzeciwia się przejściu pod kontrolę Chin, a tajwański rząd wyraźnie deklaruje gotowość do obrony demokracji i wolności.

Relacje Tajwanu z Chinami. Zamknięta przestrzeń powietrzna zwiększy napięcia w regionie

Decyzja Chin o zamknięciu przestrzeni powietrznej na północ od Tajwanu na 27 minut wywołała reakcje międzynarodowe. Rząd Stanów Zjednoczonych wyraził swoje zaniepokojenie i wezwał do dialogu pomiędzy stronami. Japonia również wyraziła swoją troskę i wezwała Chiny do zachowania powściągliwości oraz szanowania prawa międzynarodowego.

Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe „Joint Sword” jako reakcję na wizytę tajwańskiego przywódcy Tsai Ingwen w Stanach Zjednoczonych. Podczas tej wizyty spotkała się z parlamentarzystami obu partii, w tym z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Kevinem McCarthym. Z tego powodu Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) Chin poinformowała, że przeprowadziła symulowane ataki na Tajwan i otoczenie, które efektywnie „odcięłoby” wyspę.

Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Tajwanem — reakcja międzynarodowa

Sytuacja może wpłynąć na przemysł lotniczy i żeglugę w regionie. Wcześniejsze restrykcje wprowadzone przez chińskie wojsko w 2022 r. już spowodowały zakłócenia lotów oraz konieczność tankowania dodatkowego paliwa przez niektórych pilotów. Grupa OPSGROUP informowała o zakłóceniach lotów i konieczności tankowania dodatkowego paliwa podczas wcześniejszych restrykcji.

Napięcia między Chinami a Tajwanem narastają, co prowadzi do działań takich jak zamknięcie przestrzeni morskiej i powietrznej na północ od wyspy. Reakcje międzynarodowe, w tym ze strony USA, wyrażają troskę i apelują o spokój oraz dialog. Dalsze eskalacje konfliktu mogą mieć poważne konsekwencje dla stabilności w regionie oraz przemysłu lotniczego i żeglugowego.

Chiny zrywają współpracę transportową z Litwą. Poszło o Tajwan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button