LotniczyTransport

Chiny znoszą testy PCR dla podróżnych przylatujących z zagranicy 

Podróżni nadal będą musieli przedstawić wynik testu antygenowego

Chiny znoszą testy PCR dla przyjeżdżających podróżnych. Eksperci przewidują, że nowa decyzja władz może stanowić katalizator dla międzynarodowej odbudowy gospodarczej po pandemii.

Chiny znoszą testy PCR dla przyjeżdżających podróżnych

Jak informuje portal Simple Flying, Chiny ogłosiły, że od końca miesiąca zniosą testy PCR dla przyjeżdżających podróżnych. Pasażerowie będą musieli jedynie przedstawić wynik negatywnego testu antygenowego wykonanego w trybie pilnym. Przypomnijmy, że chociaż Chiny ogłosiły zniesienie ograniczeń związanych z COVID-19 już w styczniu, nadal wymagały, aby podróżni przed przyjazdem do kraju przedstawili wynik negatywnego testu PCR.

Jak potwierdziła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning na konferencji prasowej w Pekinie, od 29 kwietnia nie będzie to już koniecznie, chociaż podróżni nadal będą musieli przedstawić wynik testu antygenowego na COVID-19 wykonanego w ciągu 48 godzin przed wylotem.

Będziemy kontynuować doskonalenie polityki zapobiegania i kontroli choroby w oparciu o naukę, uwzględniając rozwijającą się sytuację epidemiczną, aby zapewnić bezpieczną, zdrową i uporządkowaną wymianę personelu między Chinami a innymi krajami – cytuje chińską rzeczniczkę agencja Bloomberg.

Czytaj też: Chiny zamykają przestrzeń powietrzną i morską na północ od Tajwanu!

Poziom przepustowości chińskich lotnisk wciąż niewielki

Mao dodała, że linie lotnicze nie będą musiały sprawdzać wyników testu antygenowego. Na początku roku Chiny usunęły wymóg testu PCR dla wybranych krajów, w tym Nowej Zelandii i Malezji, ale utrzymały go dla wielu innych. W wyniku wzrostu liczby przypadków w Chinach pod koniec 2022 roku wiele krajów, w tym USA, wprowadziło obowiązkowe testy dla przyjezdnych z Chin, co skłoniło chińskie władze do zachowania własnego reżimu testowego. Jednak to ograniczenie zostało zniesione przez Zachodnie kraje na początku marca, gdy liczba przypadków w Chinach zaczęła spadać, i wydaje się, że chińskie władze ostatecznie zdecydowały się na podobny krok.

Poziom międzynarodowej przepustowości chińskich lotnisk jest wciąż niewielki w porównaniu do poziomu sprzed pandemii. Jak informuje portal Simple Flying, najnowsze dane od Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego (CAAC) pokazują, że międzynarodowa przepustowość jest obecnie poniżej 30% poziomu sprzed pandemii, podczas gdy rynek krajowy radzi sobie znacznie lepiej. Dyrektor generalny Stowarzyszenia Linii Lotniczych Azji i Pacyfiku, Subhas Menon, przewidział w lutym, że potrzeba około roku, aby Chiny odzyskały swoją przedpandemiczną przepustowość.

Czytaj też: To już oficjalne. Populacja Chin spada, a Chińczyków jest mniej niż Hindusów

Kiedy europejski ruch lotniczy osiągnie poziom sprzed pandemii?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button