PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

PayPal ma kłopoty? Dochodzenie prowadzi Urząd ds. Karteli!

Urząd wszczął już wcześniej postępowania przeciwko Amazonowi i Facebookowi

Niemiecki Federalny Urząd ds. Karteli (FCO) prowadzi dochodzenie w sprawie dostawcy płatności internetowych PayPal. Według niemieckiego organu antymonopolowego firma utrudniała konkurencję rynkową i cenową.

Trwa dochodzenie w sprawie PayPal

Niemiecki Federalny Urząd ds. Karteli (FCO) ogłosił w tym tygodniu, że prowadzi dochodzenie w sprawie giganta płatności PayPal. Według niemieckiego organu antymonopolowego, PayPal prawdopodobnie ograniczył konkurencję rynkową w swojej umowie użytkownika. Sprzedawcy nie mogą obecnie oferować swoich towarów i usług po niższej cenie klientom, którzy wybierają tańszą metodę płatności niż PayPal. Ponadto sprzedawcy mają zakaz wyrażania preferencji co do innych metod płatności lub uczynienia ich stosowania wygodniejszym dla klientów.

Te klauzule mogą ograniczać konkurencję i naruszać zakaz nadużywania pozycji dominującej. Ocenimy teraz zakres siły rynkowej PayPal i w jakim stopniu sprzedawcy internetowi są uzależnieni od oferowania PayPal jako metody płatności. Jeśli sprzedawcom uniemożliwia się uwzględnienie różnic w kosztach różnych metod płatności poprzez nakładanie dopłat lub udzielanie rabatów, innym i nowym systemom płatności trudniej jest skutecznie konkurować pod względem ceny i jakości lub w ogóle wejść na rynek – mówi szef urzędu, Andreas Mundt.

Czytaj też: Elon Musk niszczy reputację Twittera jako platformy handlowej

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Niemcy uwielbiają PayPal

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Innowacji Bankowych (IBI) na Uniwersytecie w Ratyzbonie wynika, że 72% niemieckich kupujących online ma preferowaną metodę płatności w porównaniu z innymi. Wśród konsumentów posiadających ulubioną metodę płatności najbardziej preferowaną metodą jest PayPal, który jest używany przez ponad 50% Niemców, co czyni go jedną z najpopularniejszych metod płatności. Na kolejnych miejscach znajdują się płatności za pomocą faktury z odroczonym terminem płatności (Kauf auf Rechnung) (22%), karty kredytowej (11%) i polecenia zapłaty (5%).

PayPal to nie tylko główny gracz na niemieckim rynku, ale także jeden z najdroższych. Niemieckie stawki PayPala wynoszą obecnie od 2,49 do 2,99 procent kwoty płatności plus do 39 centów za płatność. Zmiany w niemieckim prawie antymonopolowym dla korporacji cyfrowych, które weszły w życie w 2021 r., dają Federalnemu Urzędowi ds. Karteli (FCO) większe uprawnienia w zakresie identyfikowania i zakazywania dominującej pozycji niektórych firm. Urząd wszczął już wcześniej postępowania przeciwko Amazonowi i Facebookowi.

Czytaj też: „Kup teraz, zapłać później” nie wypaliło? Klarna zaczyna zgłaszać długi brytyjskich klientów

Europejczycy wydają krocie na zakupy online. Kto jest rekordzistą?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button