KolejowyTransport

Duńska kolej gotowa na szybkie pociągi! Ale nie ma pociągów

Duńska kolej jest zdolna do obsługi szybkich pociągów jeżdżących z prędkością 200 km/h

Duńska kolej między Kopenhagą a Ringsted przez Køge Nord jest teraz gotowa do obsługi szybkich pociągów jeżdżących z prędkością 200 km/h. Sęk w tym, że narodowy przewoźnik DSB jeszcze takich nie posiada.

Duńska kolej przygotowana na szybkie pociągi

Jak ogłosił zarządca infrastruktury Banedanmark, zelektryfikowana dwutorowa linia o długości 60 km została zbudowana w celu zwiększenia przepustowości głównej trasy międzymiastowej w kraju. Otwarta w 2019 roku, początkowo umożliwiała pociągom osiągnięcie prędkości 180 km/h. Dokonano jednak modernizacji toru, elektryfikacji, sygnalizacji i systemu konserwacji, dzięki czemu duńska kolej na tym odcinku jest zdolna do obsługi szybkich pociągów jeżdżących z prędkością 200 km/h.

Tyle że na razie takich pociągów nie ma. Co prawda niektóre pociągi do Hamburga mogą poruszać się po tej trasie z większą prędkością, gdy konieczne jest nadrobienie opóźnień. Jednak przejazdy 200 km/h rozpoczną się dopiero wtedy, gdy duński narodowy przewoźnik DSB otrzyma pierwsze pociągi osiągające taką prędkość. Jak informuje portal Railway Gazette, Alstom dostarczy mu wielowagonowe jednostki elektryczne IC5 Coradia Stream osiągające 200 km/h, natomiast zestawy Talgo 230 DSB będą miały prędkość projektową 230 km/h i prędkość eksploatacyjną 200 km/h.

Czytaj też: Alstom dostarczy pociągi do Portugalii! Obsłużą Porto i Lizbonę

Początkowo przebudowa toru daje lepszą możliwość nadrobienia opóźnień. W dłuższej perspektywie możliwe będzie również skrócenie czasu podróży – powiedział Peter Svendsen, Dyrektor Ruchu w Banedanmark, 26 stycznia.

Wyższa prędkość obowiązuje od Avedøre do Ringsted, z wyjątkiem końców trasy i odcinka w okolicach Køge Nord, gdzie maksymalna prędkość pozostaje na poziomie 180 km/h.

Duńska kolej gotowa do pracy z prędkością 200 km/h
Banedanmark

Pociągi dużych prędkości przyszłością kolei?

Pociągi dużych prędkości to nowoczesne środki transportu kolejowego, które oferują szereg korzyści zarówno dla podróżnych, jak i dla środowiska. Jedną z głównych zalet tych pociągów jest ich znaczna szybkość, co skraca czas podróży między dużymi miastami. Dzięki temu podróżni oszczędzają cenny czas, co staje się szczególnie istotne w dzisiejszym szybkim tempie życia.

Czytaj też: Nowe koncesje ORLENU w Norwegii

Pociągi dużych prędkości są również bardziej ekologiczne w porównaniu do innych środków transportu, takich jak samoloty czy samochody. Są one efektywniejsze energetycznie i generują mniejsze ilości emisji CO2 na pasażera na kilometr, co sprawia, że są bardziej przyjazne dla środowiska. Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej, często pochodzącej z odnawialnych źródeł, wpisuje się w trendy zrównoważonego rozwoju.

Maszyny przyczyniają się także do rozwoju gospodarczego regionów, przez przebiegają ich trasy. Poprawa dostępności między miastami przyciąga inwestycje, turystykę oraz sprzyja wymianie kulturalnej. Zwiększa to mobilność społeczeństwa i tworzy warunki do rozwoju nowych miejsc pracy.

Falstart czeskich pociągów na Łotwie. Ciągłe awarie i opóźnienia

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button