Magazyny

Sklepy z zielonym płazem inwestują w zautomatyzowaną logistykę

Centrum Logistyczne w Radzyminie to projekt BTS, który został dostosowany do unikalnych potrzeb Żabki

Grupa Żabka otworzyła zautomatyzowane Centrum Logistyczne, w podwarszawskiej miejscowości Radzymin. Kompleks posiada automatyczny magazyn wysokiego składowania, zwany High-Bay, oraz innowacyjny system transportu wewnętrznego, który skraca czas obsługi logistycznej sklepów. Całe Centrum zostało stworzone na zamówienie Żabki, tak aby spełnić wszystkie jej indywidualne potrzeby. 

Żabka otwiera zautomatyzowane centrum logistyczne pod Warszawą

Centrum Logistyczne w Radzyminie to projekt BTS, który został dostosowany do potrzeb Żabki, maksymalizując efektywność jej operacji logistycznych. Obiekt ma powierzchnię około 60 000 metrów kwadratowych i posiada automatyczny magazyn wysokiego składowania, znany jako High-Bay, o wysokości blisko 40 metrów. Konstrukcja tego magazynu, mogącego pomieścić 30 000 palet, wymagała aż 1 400 ton stali i 400 000 połączeń śrubowych. Dodatkowe 600 ton stali zostało użyte do wyposażenia magazynu.

Żabka

Żabka wyposażyła swoje zautomatyzowane Centrum Logistyczne w Radzyminie w pięć różnych stref temperaturowych, obejmujących komory chłodni i mroźni, które utrzymują temperaturę od -24 do +20 stopni Celsjusza. Ponadto, wewnątrz obiektu znajduje się część biurowa, która zawiera dwie kantyny dla pracowników. Już na etapie budowy, szczególną uwagę zwrócono na ochronę bioróżnorodności, zgodnie z wytycznymi BREEAM, poprzez nasadzenia takie jak drzewa, krzewy i łąki kwietne. Na dachu budynku zainstalowano panele fotowoltaiczne, a na parkingu dla samochodów osobowych zastosowano specjalną nawierzchnię antysmogową. Dzięki takim inicjatywom Centrum Logistyczne w Radzyminie zdobyło certyfikat BREEAM International NEW Construction na poziomie „Excellent”.

Nowoczesna i zautomatyzowana logistyka to gwarancja najwyższej jakości, a także szybkiej obsługi ponad 8300 franczyzobiorców prowadzących sklepy Żabka, do których rocznie wysyłanych jest ok. 2 mln dostaw. Innowacyjne Centrum Logistyczne w Radzyminie zostało wyposażone m.in. w automatyczny transport, silos paletowy czy stacje kompletacyjne typu Goods To Person, które gwarantują kilkukrotny wzrost naszej wydajności operacyjnej – podkreśla Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Żabka, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

Żabka

Czytaj też: Żabka wycofuje promocję z papierosami. Sprawa trafiła do prokuratury

Sieć logistyczna Żabki

Obecnie Centrum Logistyczne będzie odpowiedzialne za zaopatrywanie około 3 500 sklepów. Projekt uwzględnia także elastyczność rozbudowy magazynu i zautomatyzowanych rozwiązań, co umożliwi obsługę nawet 5 000 placówek. Dzięki zastosowaniu automatyki magazynowej, aż 70% wysyłek będzie kompletowanych i przygotowywanych do transportu w sposób zautomatyzowany.

Żabka
Żabka

W nowym centrum logistycznym pracę znajdzie ponad 600 osób, z czego ponad 200 zostanie bezpośrednio zatrudnionych przez Żabkę, a 400 osób będzie pracować w firmach współpracujących z siecią. Proces rekrutacji nadal trwa, co oznacza, że są jeszcze otwarte możliwości zatrudnienia.

Rozwój technologiczny to jeden z filarów strategii rozwoju całej Grupy Żabka. Potwierdzeniem tego jest otwarcie w Radzyminie jednego z najnowocześniejszych, zautomatyzowanych centrów logistycznych w Europie. Magazyn o łącznej powierzchni ok. 60 000 mkw ma dla nas strategiczne znaczenie. Żabka obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, data otwarcia centrum nie jest więc przypadkowa i sygnalizuje, że myślimy o rozwoju naszej organizacji w bardzo odległej perspektywie – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu Grupy Żabka.

Żabka
Żabka

Żabka posiada rozbudowaną sieć logistyczną, składającą się z 8 centrów logistycznych, które służą jako punkty dystrybucji towarów do sklepów w całej Polsce. Ponadto, sieć obejmuje 19 terminali przeładunkowych, które wspomagają proces logistyczny. Wraz z Żabką współpracuje sieć przewoźników, którzy dostarczają ponad 2 miliony zamówień rocznie do ponad 9400 sklepów.

Czytaj też: 3 powody, dla których warto wdrożyć automatyczny magazyn

Pierwsza Żabka Eko Smart została otwarta w Poznaniu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button