Info z rynku
Gorące newsy

Żabka wycofuje promocję z papierosami. Sprawa trafiła do prokuratury

Spółka poniesie karę?

Czy kontrowersyjna promocja z papierosami w aplikacji Żabka przekroczyła granice prawa i etyki? Sieć szybko wycofała swoją ofertę, jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało interwencję. Jakie były motywy wprowadzenia takiej promocji oraz jakie mogą być jej dalsze konsekwencje?

Kontrowersyjna promocja w aplikacji Żabka

Sieć sklepów Żabka ma na swoim koncie ponad 9000 sklepów w Polsce, które prowadzone są przez franczyzobiorców. Pięćdziesiąt placówek działa w modelu autonomicznym. Mimo swojej popularności wśród klientów ostatnia akcja promocyjna spotkała się z bardzo negatywnymi konsekwencjami.

Wszystko dlatego, że firma wprowadziła nową ofertę promocyjną w swojej aplikacji lojalnościowej, która może skutkować wysoką karą finansową. Otóż klienci mieli możliwość skorzystania z promocji „1+1„, gdzie za symboliczną złotówkę mogli dodać do rachunku kawę, hot doga czy kanapkę, jeśli zakupili wyroby tytoniowe.

Oferta była wprowadzona w tak zwanej „strefie palenia”, teoretycznie dostępnej tylko dla pełnoletnich klientów. Niemniej jednak promocja ta wywołała wiele kontrowersji, zarówno ze względu na jej charakter, jak i potencjalne negatywne skutki dla zdrowia klientów.

Źródło: Żabka
Źródło: Żabka
Źródło: Żabka

Czytaj również: Żabka buduje nowy obiekt magazynowy. To największa inwestycja infrastrukturalna sieci

W odpowiedzi na falę krytyki, sieć Żabka postanowiła wycofać swoją kontrowersyjną promocję. Firma przyznała w oświadczeniu, że nawet jeśli nie doszło do naruszenia prawa, komunikacja może być niewłaściwa z innych powodów. W związku z tym Żabka zdecydowała się na zaostrzenie kryteriów komunikacyjnych w przyszłości, aby uniknąć podobnych kontrowersji oraz zapewnić, że przekaz firmy będzie pozytywnie odbierany przez klientów.

Zapowiedź interwencji ze strony Ministerstwa Zdrowia

Mimo szybkiego wycofania promocji przez sieć Żabka, Ministerstwo Zdrowia postanowiło zareagować. Władze zapowiedziały, że skierują sprawę do prokuratury i UOKiK. Resort zdrowia uważa, że reklama wyrobów tytoniowych jest niedopuszczalna, niezależnie od tego, do jak wąskiego grona osób jest kierowana. Polskie prawo zakazuje reklamy papierosów w mediach, a także wymieniania ich na bony rabatowe w programach lojalnościowych.

Czytaj również: Coraz mniej ludzi pali papierosy – to zasługa polityków i statystyków

Polskie prawo jest bardzo restrykcyjne w kwestii reklamy wyrobów tytoniowych. Zakaz dotyczy m.in. reklam na nośnikach zewnętrznych, w telewizji, radiu oraz w prasie. Warto również podkreślić, że papierosy nie mogą być przedmiotem różnych loterii promocyjnych, nie można wymieniać na nie bonów rabatowych w programach lojalnościowych, a także nie wolno reklamować rekwizytów tytoniowych i produktów imitujących wyroby lub rekwizyty tytoniowe oraz symboli związanych z używaniem tytoniu. Dlatego wprowadzenie takiej promocji przez Żabkę mogło być odbierane jako działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Żabka poniesie karę za reklamę papierosów?

Kontrowersyjna promocja sieci Żabka pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie prawa oraz dbanie o odpowiednią komunikację ze strony firm. Mimo szybkiego wycofania oferty przez Żabkę, Ministerstwo Zdrowia postanowiło interweniować w tej sprawie, co pokazuje determinację władz w walce z promowaniem używania wyrobów tytoniowych.

Co istotne, wprowadzenie kontrowersyjnej promocji, które mogło być próbą zwiększenia sprzedaży wyrobów tytoniowych, przyniosło także negatywny wydźwięk w opinii publicznej. Firma wskazała, że zaostrzy kryteria dla działań komunikacyjnych, aby uniknąć podobnych kontrowersji w przyszłości. Czas pokaże, czy decyzja o zmianie strategii przyniesie relatywnie pozytywne skutki.

InPost zablokował nadanie paczki w Żabce! Koniec współpracy?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button