PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Volvo testuje elektryczne ciężarówki napędzane wodorem 

Ciężarówki elektryczne z ogniwami paliwowymi będą dostępne w sprzedaży w drugiej połowie tego dziesięciolecia

Volvo Trucks przeprowadza testy wodorowych ciężarówek elektrycznych na drogach publicznych. Volvo dodaje, że elektryczne ciężarówki napędzane wodorem mogą stać się ważnym elementem w bezemisyjnym portfolio produktów firmy.

Volvo testuje w Szwecji elektryczne ciężarówki napędzane wodorem

W zeszłym roku Volvo Trucks po raz pierwszy zaprezentowało swoje elektryczne ciężarówki napędzane wodorem. Te pojazdy o zerowej emisji spalin wykorzystują wodór do wytwarzania własnego prądu, dzięki czemu nadają się do dłuższych zadań transportowych. Teraz ciężarówki zostały po raz pierwszy przetestowane na drogach publicznych, ale nie na jakichkolwiek drogach. Aby uczynić testy jeszcze bardziej wymagającymi, odbyły się one za kołem podbiegunowym na północy Szwecji.

Ciężarówki pracują przez siedem dni w tygodniu i we wszystkich warunkach atmosferycznych. Surowe warunki na drogach publicznych na północy Szwecji, z lodem, wiatrem i dużą ilością śniegu, stanowią idealne środowisko testowe. Cieszę się, że testy idą dobrze, potwierdzając wyniki testów, które przeprowadziliśmy wcześniej, zarówno w formie cyfrowej, jak i na naszym zamkniętym torze testowym w pobliżu Göteborga – mówi Helena Alsiö, wiceprezes ds. zarządzania produktami Powertrain w Volvo Trucks.

Volvo Trucks
Volvo Trucks

Czytaj też: Volvo zamyka fabrykę we Wrocławiu! Co z pracownikami?

Walka z globalnym ociepleniem

Ciężarówki elektryczne z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem będą odpowiednie do pokonywania długich dystansów i na przykład w obszarach wiejskich bez infrastruktury ładowania. Volvo oferuje obecnie najszerszą w branży gamę ciężarówek elektrycznych z bateriami, obejmującą sześć modeli w produkcji seryjnej, które zaspokajają bardzo szeroki zakres transportu wewnątrz i między miastami.

Ciężarówki elektryczne z ogniwami paliwowymi będą dostępne w sprzedaży w drugiej połowie tego dziesięciolecia. Testy z przewoźnikami rozpoczną się kilka lat przed wprowadzeniem pojazdów do sprzedaży. Aby przyspieszyć rozwój, Grupa Volvo połączyła siły z Daimlerem, aby opracować i produkować układy paliwowe oparte na ogniwach paliwowych, które są dostosowane do ciężkich pojazdów użytkowych.

Musimy działać teraz, aby zatrzymać globalne ocieplenie. Bez względu na zadania transportowe lub miejsce działalności naszych klientów na świecie, czekanie nie jest opcją. Za kilka lat nasi klienci będą w stanie całkowicie wyeliminować emisje CO2 z ich ciężarówek – mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Ciężarówki Volvo zasilane ogniwami paliwowymi na wodór będą korzystać z dwóch ogniw paliwowych o mocy 300 kW, które będą generować energię elektryczną. Zielony wodór jest dobrym źródłem energii, które jest wytwarzane za pomocą odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, woda i słońce.

Volvo Trucks
Volvo Trucks

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Kanadyjska Coca-Cola dodaje do floty elektryczne ciężarówki Volvo

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button