Info z rynkuPrzemysł 4.0

Rekordowy wzrost liczby robotów przemysłowych w Indiach [RAPORT]

Boom osiąga rekordowe rozmiary. Czy pracownicy mogą bać się o swoją pracę?

Indie z roku na rok zwiększają liczbę instalacji robotów przemysłowych, osiągając rekordowy poziom. Jakie są kluczowe czynniki tego dynamicznego wzrostu i jakie perspektywy rozwoju ma ta gałąź przemysłu w jednym z najszybciej rosnących gospodarek świata? Czy roboty przemysłowe „zabiorą ludziom pracę”, czy wręcz przeciwnie?

Roboty przemysłowe w Indiach coraz popularniejsze

Według raportu World Robotics przedstawionego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR), sprzedaż robotów przemysłowych w Indiach osiągnęła rekordowy poziom 4 945 sztuk w 2021 roku. To wzrost o 54% w porównaniu z poprzednim rokiem (2020: 3 215 sztuk). W światowym rankingu rocznych instalacji Indie zajmują teraz dziesiąte miejsce. Jak wskazała Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki:

Indie są jedną z najszybciej rosnących gospodarek przemysłowych na świecie. W ciągu pięciu lat operacyjny stan robotów przemysłowych wzrósł ponad dwukrotnie, osiągając 33 220 sztuk w 2021 roku. Odpowiada to średniemu rocznemu tempu wzrostu wynoszącemu 16% od 2016 roku.

Czytaj również: Ocado po raz kolejny udowodniła, że robotyzacja, to przyszłość e-handlu

Dziś Indie są piątą światową gospodarką pod względem wartości produkcji przemysłowej. Dane Banku Światowego wskazują, że wartość dodana w indyjskim przemyśle w 2021 roku wyniosła 443,9 mld USD, co stanowi wzrost o 21,6% w porównaniu z 2020 rokiem.

Źródło: ifr.org

Potencjał rozwoju robotyki w Indiach

Długoterminowy potencjał robotyki w Indiach staje się bardziej widoczny, zwłaszcza gdy porównamy go z Chinami. W indyjskim przemyśle motoryzacyjnym zagęszczenie robotów, czyli liczba robotów przemysłowych na 10 000 pracowników, wyniosła 148 robotów w 2021 roku. W Chinach zagęszczenie robotów wyniosło 131 sztuk w 2010 roku i wzrosło do 772 sztuk w 2021 roku.

Ponadto w związku z niedawnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, firmy zaczynają zastanawiać się nad swoją strategią nearshoringu w Azji Południowo-Wschodniej. Indie tradycyjnie były popularnym celem nearshoringu w segmencie produkcji. Indyjski rząd dąży do tego, aby kraj był rozważany w kontekście nowych opcji dywersyfikacji. Przykładem może być friendshoring, czyli współpraca z krajami o podobnych wartościach i zainteresowaniach.

Czytaj również: Robotyzacja polskich firm jest na żałośnie niskim poziomie

Sektor przemysłowy może również skorzystać z inicjatyw rządowych mających na celu zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności dla inwestorów. Przykładem wsparcia rozwoju robotyki jest program Production Linked Incentive (PLI), obowiązujący do 2025 roku. Program ten subsydiuje firmy tworzące zdolności produkcyjne w Indiach w branżach takich jak motoryzacja, metalurgia, farmacja czy przetwórstwo żywności.

Roboty przemysłowe przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy?

Nowe moce produkcyjne w Indiach to ważny krok w kierunku zapewnienia odpowiedniego wykształcenia i możliwości zatrudnienia dla obywateli tego kraju. Zgodnie z prognozami ONZ, obecna populacja Indii wynosi 1,4 mld, co po raz pierwszy przekroczyło liczbę ludności Chin. Oznacza to, że Indie mają dużą i młodą siłę roboczą, która może napędzać wzrost gospodarczy i innowacje. Oczekuje się, że Indie będą miały największą populację w wieku produkcyjnym na świecie do 2027 roku.

W perspektywie długoterminowej rosnące zastosowanie robotów przemysłowych w Indiach może przyczynić się do zwiększenia efektywności, innowacyjności i konkurencyjności kraju na światowej scenie. W miarę rozwoju gospodarki opartej na wiedzy robotyka i automatyka stają się kluczowe. Te technologie mogą być istotne dla utrzymania dynamicznego wzrostu gospodarczego w Indiach.

Przełom w automatyce magazynowej? SVT Robotics i Tecsys łączą siły

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button