Info z rynkuMagazynyPrzemysł 4.0

Czy inwestycja w roboty magazynowe się opłaca? Prognozy do 2030

Rynek ma wzrosnąć aż o 25%.

Automatyzacja magazynowa przyspiesza, z rynkiem robotów magazynowych mającym wzrosnąć o 25% do 2030 roku. ABI Research przewiduje, że globalna baza zainstalowanych autonomicznych robotów mobilnych (AMR) osiągnie ponad 500 000 jednostek, co otwiera nowe horyzonty dla firm wszelkich rozmiarów. Czy ta ekspansja zrewolucjonizuje branżę logistyczną?

  • Wzrost dostępności automatyzacji napędza adopcję technologii. Roboty magazynowe stają się coraz popularniejsze.
  • Różnorodność rozwiązań automatyzacyjnych staje się coraz większa.
  • Inwestycje w autonomiczne wózki widłowe wzrosną.

Roboty magazynowe rosną w siłę. Czy automatyzacja magazynowa to klucz do efektywności?

Automatyzacja magazynowa, stając się kluczowym czynnikiem w branży logistycznej, wprowadza rozwiązania znacząco zwiększające efektywność operacyjną. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii, takich jak sztuczna inteligencja i robotyka, firmy mają teraz dostęp do narzędzi, które przyspieszają procesy magazynowe, jednocześnie poprawiając ergonomię pracy i bezpieczeństwo pracowników. Rozwiązania te obejmują autonomiczne roboty mobilne (AMR), inteligentne systemy zarządzania i zaawansowane wózki widłowe.

Zdaniem ekspertów, w tym Ryana Wigginna z ABI Research, rok 2023 okazał się przełomowy, zwłaszcza po wdrożeniu autonomicznych robotów w dużych przedsiębiorstwach. To wydarzenie skłoniło także mniejsze i średnie przedsiębiorstwa do zainteresowania się automatyzacją, rozszerzając jej zastosowanie w ich działalności. W rezultacie, procesy są szybsze, a warunki pracy lepsze.

Czytaj również: Jak automatyzacja magazynów zmienia wizerunek e-sklepów spożywczych?

Obecnie, automatyzacja magazynowa przekształca logistykę, wprowadzając roboty, które minimalizują błędy, zwiększają przepustowość i pozwalają na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Te rozwiązania są ciągle doskonalone, co sugeruje ich rosnącą efektywność wraz z postępem technologicznym.

W kontekście rosnącej konkurencji i presji na obniżanie kosztów, inwestycje w automatyzację magazynową stają się niezbędne. Firmy, które zainwestują w nowoczesne rozwiązania, nie tylko uzyskają przewagę rynkową, ale także lepiej zaspokoją oczekiwania rynku i klientów. Dlatego, wzrost efektywności, jaki oferuje automatyzacja, jest kluczowy dla zwiększenia produktywności i poprawy jakości usług logistycznych, podkreślając znaczenie adaptacji do nowych technologii w tej branży.

Roboty magazynowe i autonomiczne wózki widłowe — przyszłość logistyki

Według ABI Research autonomiczne wózki widłowe, zyskując na popularności w branży logistycznej, odzwierciedlają dynamiczny postęp technologiczny. Innowacje wprowadzane przez firmy takie jak Balyo, OTTO Motors i Seegrid przyczyniają się do tego trendu. Dodatkowo pojawienie się nowych dostawców, którzy dostosowują swoje produkty do zmieniających się wymagań rynku, wspiera rozwój tej technologii. Mimo że w 2023 roku obserwowano spadek w budowie nowych magazynów o 35%, spowodowany wyzwaniami ekonomicznymi, oczekuje się, że trend ten odwróci się w drugiej połowie 2024 roku. Wzrost w sektorze budowlanym, ściśle związany z adaptacją systemów automatyzacji, w tym autonomicznych wózki widłowe, będzie kluczowy dla zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy w magazynach.

Roboty magazynowe i automatyzacja magazynowa globalne dane rozwojowe do 2030
Źródło: Statzon/ Next Move Strategy Consulting

Czytaj również: Automatyzacja i sztuczna inteligencja rewolucjonizują e-commerce

Wykorzystując zaawansowane technologie nawigacji i sztucznej inteligencji, autonomiczne wózki widłowe mogą samodzielnie nawigować po magazynie, przewożąc towary bez potrzeby nadzoru człowieka. Ich zdolność do nieprzerwanej pracy, umożliwiona przez systemy wymiennych baterii, ma bezpośredni wpływ na zwiększenie produktywności i skrócenie czasu realizacji zamówień.

Ponadto autonomiczne wózki widłowe minimalizują ryzyko wypadków i uszkodzeń, zarówno towarów, jak i infrastruktury magazynowej, dzięki precyzyjnym systemom unikania przeszkód i zabezpieczeń. Ich integracja z ekosystemem magazynowym pozwala na optymalizację zarządzania przestrzenią i procesami logistycznymi, co jest niezbędne w kontekście nacisku na zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów operacyjnych.

Rozwój technologiczny i wzrastająca akceptacja autonomicznych wózków widłowych w branży logistycznej zapowiadają znaczącą zmianę w zarządzaniu magazynami. Firmy, decydując się na wdrożenie tych innowacyjnych rozwiązań, nie tylko poprawiają swoją efektywność operacyjną, ale też wzmacniają swoją pozycję na rynku. W miarę jak automatyzacja staje się coraz bardziej rozpowszechniona w logistyce, autonomiczne wózki widłowe będą odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu przyszłości sektora.

Przyszłość robotyki magazynowej — co nas czeka?

Inwestycje w automatyzację odgrywają kluczową rolę w rozwoju magazynów, adaptując się do nowoczesnych wyzwań i oczekiwań rynku. Jak pokazują analizy, rosnące zastosowanie technologii, takich jak autonomiczne roboty mobilne (AMR), przekształca tradycyjne podejście do logistyki magazynowej. Wszystko dlatego, że oferują firmom możliwości optymalizacji procesów i zwiększenia wydajności pracy. Co równie istotne, postęp w dziedzinie robotyki magazynowej wskazuje na przyszłość sektora kształtowaną przez ciągłe innowacje i integrację zaawansowanych rozwiązań automatyzacji. A z kolei te zmiany będą wspierać zarówno duże korporacje, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, dążące do zwiększenia efektywności operacyjnej.

Czytaj również: Robotyzacja polskich firm jest na żałośnie niskim poziomie

Zatem, jakie zmiany możemy przewidywać w przyszłości robotyki magazynowej? Jak najbardziej. Otóż rozwój AI i technologii związanych z robotyzacją nie tylko zwiększy możliwości automatyzacji na poziomie pojedynczych przedmiotów i opakowań. Otworzy bowiem nowe perspektywy dla automatyzacji zadań na większą skalę, takich jak obsługa palet.

Czy możemy zatem oczekiwać, że autonomiczne wózki widłowe i inne formy robotów magazynowych staną się powszechne w każdym magazynie? Odpowiedź wydaje się być twierdząca, biorąc pod uwagę obecny postęp i zainteresowanie rynku. Wszystko wskazuje również na to, że przemysł logistyczny stoi u progu rewolucji, gdzie harmonijne połączenie człowieka i maszyny zdefiniuje nową erę efektywności i innowacyjności w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Austriacy zbudują Australijczykom nowy zautomatyzowany magazyn

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button