Info z rynkuMagazyny

Rynek logistyczny w Stanach Zjednoczonych. Ile jest magazynów w USA?

Stany Zjednoczone to jeden z największych rynków TSL na świecie. To właśnie w USA znajdują się największe firmy e-commerce i rynki konsumenckie. Branża logistyczna odpowiada za ok. 8% gospodarki i jest powodem sukcesu wielu gałęzi przemysłu. Ile jest magazynów w USA? Jak funkcjonuje tamtejsza branża? 

Ile jest firm logistycznych w Stanach Zjednoczonych?

W 2023 roku w USA działało 21 027 zewnętrznych firm logistycznych. W skali roku liczba przedsiębiorstw z branży TSL zwiększyła się o 1,8%. Wzrost oscylujący w granicach 2% rocznie notuje się regularnie od 2018 roku.

Najwięcej firm z branży logistycznej funkcjonuje w Kalifornii (4426 firm), Teksasie (3369 firm) oraz na Florydzie (2440 firm).

Zobacz także: Fabryki japońskiego koncernu w Polsce wykorzystują druk 3D do produkcji części

Wykres 1. Transport i magazynowanie w USA – liczba firm 2005–2028 (stan na 22 września 2022 r.). 

Ibisworld

TSL w przeciwieństwie do innych branż, odznacza się niską koncentracją kapitału. Oznacza to, że nie ma firm z udziałem w rynku przekraczającym 5%.

Ile jest magazynów w USA?

Najnowsze dane dotyczące powierzchni magazynowej w USA obejmują pierwszy kwartał 2021 roku. Wówczas w państwie było ponad dziesięć miliardów stóp kwadratowych powierzchni magazynowej i dystrybucyjnej (ok. 920 mln m²). W ciągu ostatniej dekady liczba magazynów w USA stale rosła, osiągając liczbę ok. 19 000 w 2020 roku. Dla porównania w 2010 roku było to ok. 15 000. Szacuje się, że rynek magazynów komercyjnych i publicznych w USA pod względem wielkości wzrósł do 34 mld USD w 2022 roku.

Pomimo że obecnie w Stanach Zjednoczonych jest najwięcej magazynów w historii, eksperci z branży wskazują, że wciąż jest ich za mało, aby sprostać wymaganiom dynamicznie rozwijającej się logistyki. Magazyny przetwarzają prawie wszystko w amerykańskim łańcuchu dostaw. Dlatego pojawiają się zarówno na przedmieściach, przy autostradach, a nawet w dzielnicach miejskich. Niektóre kompleksy logistyczne mają aktualnie obłożenie na poziomie ponad 99%. Oznacza to, że w zasadzie cała powierzchnia magazynowa jest zajęta.

Podczas gdy w Europie największe obiekty są kompleksami magazynowymi obsługiwanymi zazwyczaj przez firmy logistyczne, w USA największe parki, w tym centra składowania, należą do dominujących producentów. Tym samym wśród pięciu największych obiektów magazynowych Amerykanie wymieniają dwa kompleksy produkcyjne należące do Tesli czy fabrykę Boeinga ze specjalnym magazynem szybkiej dystrybucji.

5 najwiekszych kompleksów magazynowych w USA:

  1. Gigafabryka Tesli w Teksasie. Zajmuje powierzchnię ponad 10 milionów stóp kwadratowych (ok. 929030.4m²). To nie tylko największy magazyn w Ameryce Północnej, ale również największy magazyn na świecie.
  2. Fabryka Tesli we Fremont w Kalifornii oferuje 5,3 miliona stóp kwadratowych (ok. 492386.1m²).
  3. Fabryka Boeinga w Everett w stanie Waszyngton. Zajmuje ok. 4,3 miliona stóp kwadratowych (ok. 399483.1m²). To największy magazyn na świecie pod względem objętości. Szybkie tempo produkcji sprawia, że produkty nie są przechowywane zbyt długo, co wymaga odpowiedniej techniki zarządzania magazynowaniem.
  4. Centrum dystrybucji Amazon w Mount Juliet w stanie Tennessee. Oferuje ponad 3,6 miliona stóp kwadratowych powierzchni (ok. 334451.0m²). Zatrudnia 3000 pracowników, duży wpływ na procesy logistyczne ma rosnący poziom automatyzacji.
  5. Centrum dystrybucji Nike w Memphis w stanie Tennessee – 2,8 miliona stóp kwadratowych (ok. 260128.5m²). Otwarte w 2015 roku, spełnia wytyczne certyfikacji LEED. Na terenie obiektu znajdują się również 33 mile przenośników taśmowych (ponad 35 km).

E-commerce w USA. Największe firmy logistyczne w Stanach Zjednoczonych

Obecnie w USA działa ponad 175 000 firm e-commerce. Jak wskazują eksperci, nie wszystkie są odpowiednio zarządzane, jeśli chodzi o łańcuch dostaw. Pomimo względnego rozdrobnienia na rynku, pojawia się kilka podmiotów, które zaczynają dominować:

  1. UPS. Jedna z największych firm spedycyjnych na świecie. Przetwarza rocznie ok. 4,7 miliarda paczek, jednak jej działalność widoczna jest głównie w Stanach Zjednoczonych. Przewoźnik udostępnia swoje usługi zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym. Oferuje również pomoc w odprawie celnej i świadczy międzynarodowe usługi frachtu drogą powietrzną, morską i lądową. Wysyła produkty do 220 państw.
  2. DHL. Amerykańska firma przejęta w 2001 roku przez Deutsche Post Group. Przetwarza rocznie ok. 1,8 miliarda przesyłek. Pozwala na wysyłkę do 220 państw. Ma w ofercie dedykowane rozwiązania dla e-commerce. Ponadto oferuje usługi frachtu drogą lotniczą, morską i naziemną, usługi przesyłek ekspresowych oraz rozwiązania do wysyłki ciężkich i wrażliwych przedmiotów.
  3. FedEx. Obsługuje ok. 12,5 mln paczek dziennie, dzięki czemu zyskał miano jednego z największych na świecie dostawców usług spedycyjnych i logistycznych. Ponadto utrzymuje jedną z największych sieci wysyłkowych na świecie, co pozwala dotrzeć do ponad 220 państw.
  4. USPS. United States Postal Service jest rządową agencją, która oferuje usługi logistyczne i pocztowe. Zatrudnia ponad 600 000 osób w 50 stanach.
  5. CH Robinson. Zarządza 19 milionami przesyłek rocznie dla ponad 105 000 klientów. Umożliwia firmom wysyłanie towarów przy użyciu rozwiązań FTL (pełnopojazdowych), FCL (pełnokontenerowych), LTL i LCL. Pozwala na zarządzanie całym łańcuchem dostaw.

Zobacz także: W USA spada inflacja i tanieje benzyna. Dane zbieżne z oczekiwaniami analityków

W USA logistyka w większym stopniu zależy od siły roboczej niż od kapitału. Amerykańskie przedsiębiorstwa ponoszą największe koszty z tytułu płac (18,5%), zakupów (46,2%) oraz czynszów i mediów (3,8%).

Opóźnione loty po pandemii w USA powoli stają się normą. Dlaczego?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button