Info z rynku
Gorące newsy

TSL generuje w Polsce 6% PKB z dużym potencjałem na więcej

Polska logistyka pozytywnie odznacza się na tle Europy

Polska branża TSL tworzy 6% PKB. Jak zauważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na tle Europy jesteśmy liderami, zwłaszcza w transporcie. 

Polska branża TSL – ważna gałąź naszej gospodarki

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport dotyczący polskiej branży TSL. Firmy logistyczne zatrudniają w naszym państwie znaczącą ilość pracowników, będąc ważną gałęzią gospodarki. Zgodnie z szacunkami w 2021 roku branża wypracowała 5,7% PKB! Zatrudnienie znalazło w niej niemal 6% polskiej siły roboczej. Pokazuje to ogromny potencjał wzrostowy. Polska staje się ważnym punktem logistycznym na mapie Europy. Dowodzi temu fakt, że polscy kierowcy przewieźli 19% towarów na rynku wewnątrzunijnym. Warto zaznaczyć, że w tej kategorii wyprzedziliśmy Niemców i Hiszpanów.

Jacek Grzeszak, autor raportu, przekazał:

Wąsko rozumiana branża TSL obejmuje pracowników zajmujących się transportem towarów – bez transportu osobowego. Dane z 2019 r. wskazują na 480 tys. osób zajmujących się transportem drogowym towarowym, 147 tys. osób w przedsiębiorstwach zajmujących się magazynowaniem i 102 tys. w firmach pocztowych i kurierskich. W porównaniu z resztą UE, w Polsce mamy zdecydowanie wyższy odsetek osób zajmujących się drogowym transportem towarowym. 

Osoby zatrudnione w transporcie oraz gospodarce magazynowej działają w branży usług. Najnowsze dane pokazują, że to trzecia (po handlu i edukacji), największa grupa zawodowa w tym sektorze. Ma to spore znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki, szczególnie w czasach, gdy obserwuje się coraz większe zainteresowanie nearshoringiem.

Według danych dotyczących końca 2021 roku branża liczyła 950,6 tys. osób, przy czym 51% pracowników zajmowało się transportem towarów (drogowym), 16% magazynowaniem, a 11% usługami kurierskimi i pocztowymi.

PIE

Zobacz także: Europejska energetyka w 2023 roku, czyli drogi diesel oraz powrót atomu

Doceńmy polską logistykę

Jak widać na poniższym wykresie, w ostatnich latach spadła nieco dynamika wzrostu, głównie za sprawą pandemii. Duże znaczenie mają obecnie realizowane projekty inwestycyjne, zwłaszcza w branży magazynowania, która napędza polską logistykę. Jak będzie w tym roku? O opinie poprosiliśmy ekspertów z branży: Co czeka rynek magazynowy w 2023 roku? [PROGNOZY EKSPERTÓW].

PIE

Paweł Leszczyński, kierownik zespołu strategii w PIE przekazał:

Tak duży udział we wspólnym rynku wiąże się z międzynarodową ekspansją polskich firm. Rynek przewozów krajowych jest w Polsce odpowiednio niższy od Niemiec, Francji czy Hiszpanii, jednak polskie firmy obsługują znaczący odsetek operacji wewnątrz sąsiednich krajów (kabotaż) oraz między tymi krajami (cross-trade). W przypadku relacji Niemcy – Francja polskie firmy obsługują 20 proc. pracy przewozowej (liczonej w tonokilometrach). Pozycja polskich firm na rynku europejskim wynika również z konkurencyjnego w porównaniu z krajami „starej UE” poziomu cen.

Zobacz także: Rozwój kolei w Polsce jest konieczny w obliczu napiętych relacji międzynarodowych

Mocną pozycję ma transport. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, polskie przedsiębiorstwa w 2021 roku odpowiadały za 19,8% pracy transportowej (wykonanych transportów mierzonych tonokilometrami) w ramach UE, wyprzedzając Niemcy i Hiszpanię, a więc ważnych konkurentów.

Jeśli chodzi o sam transport, w 2022 roku polscy przedsiębiorcy bali się skutków odpływu pracowników z Ukrainy. Okazuje się jednak, że polskie firmy nie odczuły zmian aż tak mocno, jak początkowo przypuszczano.

PIE

Polska logistyka jest ważna z perspektywy gospodarki również w uwagi na postęp technologiczny. Wdrażane rozwiązania autonomiczne coraz częściej zwiększają efektywność i optymalizują procesy logistyczne, co daje firmom istotną przewagę. Technologia to również oszczędność pieniędzy.

Oczywiście nie sposób analizować przyszłości polskiej branży TSL bez uwzględnienia wojny za naszą wschodnią granicą. Oczekuje się, że to właśnie jej zakończenie będzie wyznaczać kierunek, w jakim podąży polska logistyka. Zakładając, że wojna zakończy się pomyślnie dla ukraińskiej strony, wówczas Polska może stać się ważnym ośrodkiem, który będzie brał czynny udział w odbudowie państwa.

Rynek logistyczny w Stanach Zjednoczonych. Ile jest magazynów w USA?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button