Zeppelin wózki
DrogowyTransport

Niemcy wydadzą miliardy na punkty ładowania aut elektrycznych

Plan przewiduje 14-krotny wzrost liczby stacji ładowania w całym kraju

Niemcy zatwierdziły plan wydania 6,3 mld euro w ciągu trzech lat, na punkty ładowania aut elektrycznych w całym kraju. Rząd chce także, aby do 2030 roku po niemieckich drogach jeździło 15 milionów pojazdów elektrycznych. Celem niemieckiego rządu jest zerowa emisja netto.

Punkty ładowania aut elektrycznych w całym kraju

Plan przewiduje 14-krotny wzrost liczby stacji ładowania, z około 70 000 obecnie, do 1 miliona w 2030 roku. Punkty ładowania aut elektrycznych będą budowane w lokalnych gminach, które są obecnie niewystarczająco zaopatrzone.

Rząd chce także, aby do 2030 roku po niemieckich drogach jeździło 15 milionów pojazdów elektrycznych, podczas gdy obecnie jest ich około 1,5 miliona. Inne środki w planie rządu obejmują przyspieszenie pozwoleń na budowę punktów ładowania.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Nasz cel: przyspieszenie rozbudowy infrastruktury ładowania, uproszczenie procesu ładowania, a tym samym ułatwienie ludziom przechodzenia na transport zeroemisyjny. Wiemy, że elektromobilność gwałtownie rośnie, więc musimy być szybcy – powiedział minister transportu Volker Wissing.

Po zatwierdzeniu planu, Niemcy spodziewają się gwałtownego wzrostu na rynku pojazdów elektrycznych, a rząd chce uczynić go bardziej atrakcyjnym dla nabywców.

Czytaj też: Ogromne inwestycje BMW w pojazdy elektryczne w USA!

Niemcy planują obniżenie cen energii elektrycznej

Problem dla pojazdów elektrycznych pojawia się w kontekście rosnących cen energii elektrycznej, wynikających z kryzysu energetycznego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę. Aby temu zaradzić, niemiecki rząd planuje ograniczyć ceny energii elektrycznej, a Wissing powiedział, że kryzys energetyczny nie powinien przeszkodzić długoterminowym celom klimatycznym.

Plan dotyczący pojazdów elektrycznych wywołał mieszane reakcje ze strony stowarzyszeń przemysłowych, które od dawna narzekają, że rząd nie nadąża za szybkim rozwojem pojazdów elektrycznych. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) stwierdziło, że jest to ważny krok, ale kluczowa jest teraz szybkość wdrażania propozycji. Stowarzyszenie Biznesu Energetycznego i Wodnego BDEW stwierdziło, że propozycje doprowadzą do większego planowania i kontroli ze strony państwa.

Czytaj też: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech. Na Węgrzech przebiła już 20%

Opole powiększy flotę e-busów o dodatkowe 8 pojazdów Solaris

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button