PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

PKP Energetyka planuje zasilać polskie pociągi wodorem już w 2023

PKP Energetyka ogłosiła, że już w 2023 roku trakcja na polskich torach będzie zasilana wodorem. Aby było to możliwe, powstanie specjalny system, który będzie służył do magazynowania energii opartej o wodór wytwarzanej z energii pochodzącej z farmy słonecznej. Innowacja jest szeroko omawiana w zagranicznych mediach specjalistycznych.

PKP Energetyka zapowiada zasilanie polskich torów energią z wodoru

Spółka PKP Energetyka podpisała umowę na realizację instalacji wodorowej w podstacji trakcyjnej w Garbcach na Dolnym Śląsku. Inwestycja, która wynosi ponad 3 miliony złotych, pozwoli na produkcję „zielonego wodoru” wykorzystywanego na potrzeby kolejowe. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energetycznych polskich kolei oraz zrównoważenie mocy pobieranej z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Spółka będzie pierwszą firmą w Polsce, która będzie w stanie wykorzystywać system zasilania kolei z OZE. Dzięki temu będzie uzyskiwała i magazynowała energię opartą o wodór z farm słonecznych. „Zielony pierwiastek” zostanie utworzony w procesie elektrolizy zasilanej ze słońca. Dzięki temu będzie można zmagazynować energię, która nie została wykorzystana na cele trakcyjne.

Czytaj więcej: ARP S.A. podpisała umowę powołującą do życia Klaster Wodorowy

Wodorowy system produkcji i magazynowania energii opartej na wodorze będzie się składał z elektrolizera. Ten zaś będzie przetwarzał energię słoneczną na wodór, systemu magazynowania wodoru oraz ogniwa paliwowego, które przetwarza wodór z powrotem na energię elektryczną.

Spółka wskazała, iż jednorazowo będzie można zmagazynować do 23 kg wodoru. Ponadto moc wyjściowa poszczególnych komponentów zostanie określona na 36 kW dla elektrolizera. Natomiast 20 kW dla ogniwa paliwowego i około 150 kWp zostanie przekazane dla farmy słonecznej.

Źródło: PKP Energetyka

PKP Energetyka wprowadza innowacje na skalę światową

Piotr Obrycki, dyrektor Biura Badań i Rozwoju, PKP Energetyka poinformował również, że:

W PKP Energetyka konsekwentnie wdrażamy w życie naszą misję „Wspierania rozwoju polskiej kolei”. Nasza branża przechodzi obecnie transformację energetyczną, którą realizujemy głównie poprzez program Zielona Kolej®.

Jego celem jest przejście zasilania kolei w 85% na OZE do 2030 r. Docelowo chcemy, żeby pozostałe 15% również było „zielone”. Dlatego sukcesywnie inwestujemy w nowoczesne rozwiązania badawczo-rozwojowe przybliżające nas realnie do tego celu.

Zobacz również: Niemcy: Na tory wyjadą pierwsze pociągi napędzane wodorem

Wyprodukowany pierwiastek będzie wykorzystywany w fazie rozwojowo-badawczej na potrzeby PKP Energetyka. Oznacza to, iż będzie służył do zasilania podstacji trakcyjnej, choć w przyszłości rozwiązanie będzie mogło zasilać układ trakcyjny. Projekt pozwala bowiem na odłączenie napełnionych butli z wodorem, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane do zasilania pojazdów szynowych spółki. System powstanie dzięki współpracy ze spółką SBB ENERGY S.A. z Opola.

Napędy wodorowe i hybrydowe są przyszłością kolei

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button