LotniczyTransport
Gorące newsy

Pracownicy Boeinga fałszowali dokumenty?! FAA wszczyna śledztwo! W tle tajemnicze zgony

Producent również zareagował na alarmujące doniesienia i przeprowadza ponowną kontrolę wszystkich Dreamlinerów

Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) prowadzi kolejne dochodzenie w sprawie Boeinga. A sprawa ponownie jest poważna. Pracownicy Boeinga w Południowej Karolinie rzekomo fałszowali dokumenty dotyczące kontroli bezpieczeństwa samolotów 787. Producent również zareagował na alarmujące doniesienia i przeprowadza ponowną kontrolę wszystkich Dreamlinerów.

Kolejne problemy Boeinga

Od początku tego roku amerykański producent samolotów przechodzi bardzo poważny kryzys. Wszystko zaczęło się od incydentu z maszyną linii Alaska Airlines, od której podczas lotu odpadła część kadłuba. Od tego momentu FAA przeprowadziła szereg inspekcji, które wykryły liczne niedociągnięcia w procesie montażu i kontroli bezpieczeństwa samolotów Boeinga.

W międzyczasie agencja ograniczyła tempo produkcji maszyn, wysłała przedstawicieli do nadzorowania procesów produkcyjnych, a sam Boeing musiał wypłacić odszkodowania liniom lotniczym za straty związane z uziemieniem samolotów MAX 9.

Wszystko jednak wskazuje na to, że to nie koniec problemów lotniczego giganta. Seattle Times donosi, że Boeing ujawnił, iż personel na terenie produkcyjnym w Charleston w Południowej Karolinie dopuścił się fałszerstwa dokumentacji inspekcyjnej. Według raportu, pracownicy Boeinga zaniedbywali pewne elementy kontroli, związane z prawidłowym połączeniem i uziemieniem elektrycznym w połączeniu skrzydło-kadłub 787, i zwyczajnie fałszowali dokumenty.

Nieprawidłowości miał zauważyć jeden z pracowników Boeinga, który natychmiast powiadomił ”górę” firmy. Scott Stocker, lider programu 787, poinformował, że producent zawiadomił już odpowiednie organy i podjął odpowiednie kroki w tej sprawie. Zaznaczył, że Boeing nie akceptuje łamania procedur, których celem jest zapewnienie jakości i bezpieczeństwa maszyn.

Na szczęście nasz zespół inżynieryjny ocenił, że ta nieuczciwość nie spowodowała zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu. Ale wpłynie to na naszych klientów i kolegów z fabryki, ponieważ kontrole maszyn muszą zostać przeprowadzone jeszcze raz – stwierdził.

Czytaj też: USA zlecają pokaźny przelew dla kolejnego producenta czipów. Następny, proszę!

Tajemnicze zgony

Mimo iż produkcja maszyn nie została przerwana, a – jak twierdzi Boeing – nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu, producent już przeprowadza ponowną kontrolę wszystkich Dreamlinerów w produkcji oraz będzie musiał opracować plan dotyczący samolotów już znajdujących się w eksploatacji. Również Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) zapowiedziała przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie.

FAA prowadzi dochodzenie, aby ustalić, czy Boeing dokonał wszystkich niezbędnych inspekcji i czy pracownicy firmy mogli sfałszować dokumentację lotniczą – przekazano.

Wszystko wskazuje jednak na to, że najnowszy problem nie są powiązany z niedawnymi oskarżeniami zgłaszanymi przez byłych pracowników Boeinga i firm z nim współpracujących, w tym przez Josha Deana, który zmarł nagle z powodu infekcji w ubiegłym tygodniu. Dean był zatrudniony w firmie Spirit AeroSystems, która jest głównym dostawcą dla Boeinga. Dwa lata temu Dean zgłosił wątpliwości dotyczące programu 737 MAX, a następnie… został zwolniony.

Czytaj też: Gigantyczne straty Boeinga! “Wyparowały” miliardy dolarów

Inny informator, John Barnett, który był byłym pracownikiem Boeinga w Charleston, również zmarł. Barnett przebywał w Charleston i uczestniczył w spotkaniach ze swoim prawnikiem i przedstawicielami Boeinga. On również zgłaszał nieprawidłowości w Boeingu. Został znaleziony w swoim samochodzie z raną postrzałową. Jego śmierć zakwalifikowano jako samobójstwo.

Nowe problemy Boeinga i tajemnicze zgony raczej nie poprawią sytuacji firmy. Producent już został zdominowany przez Airbusa. Europejski konkurent Boeinga stale zwiększa dostawy swoich maszyn i notuje nowe zamówienia, w tym od firm rozczarowanych sytuacją Boeinga.

Samoloty Boeinga mogą się rozpaść w locie! Producent miał tuszować błędy w montażu 

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button