DrogowyTransport

Niemcy wydadzą prawie miliard na stacje ładowania aut elektrycznych

Najnowsze programy dotacyjne są tylko dodatkiem do szerszego planu wydatkowania

Niemcy planują przeznaczyć do 900 milionów euro w formie dotacji na stacje ładowania aut elektrycznych dla gospodarstw domowych i firm. Obecnie nasz zachodni sąsiad posiada około 90 tysięcy publicznych punktów ładowania, ale według planów do 2030 ma ich powstać aż milion.

Niemcy planują dotacje na stacje ładowania aut elektrycznych

Według danych federalnego urzędu motoryzacyjnego KBA, na niemieckich drogach jeździ około 1,2 miliona w pełni elektrycznych pojazdów. Choć liczba ta jest imponująca, jest ona znacznie niższa od celu 15 milionów do 2030 roku. Wysokie ceny, ograniczony zasięg oraz brak stacji ładowania, zwłaszcza na obszarach wiejskich, są uważane za główne przyczyny opóźnień w sprzedaży pojazdów elektrycznych w Niemczech.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

W związku z tym niemieckie ministerstwo transportu ogłosiło, że wkrótce uruchomi dwa programy dotacyjne, których celem będzie wsparcie prywatnych gospodarstw domowych i firm w budowie stacji ładowania z własnym źródłem zasilania. Jak informuje Reuters, ministerstwo dodało, że od jesieni będzie dostępnych do 500 milionów euro dotacji, aby promować samodzielne dostarczanie energii elektrycznej do prywatnych budynków mieszkalnych, pod warunkiem, że mieszkańcy posiadają już samochód elektryczny.

Od przyszłego lata, dodatkowe 400 milionów euro zostanie przeznaczone dla firm, które chcą budować infrastrukturę szybkiego ładowania dla samochodów i ciężarówek użytkowych. Łącznie, w formie dotacji, Niemcy przeznaczą na stacje ładowania aut elektrycznych 900 milionów euro. Rząd Niemiec w październiku zatwierdził plan wydatkowania 6,3 miliarda euro w ciągu trzech lat na szybkie zwiększenie liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych w całym kraju. Najnowsze programy dotacyjne są jednak dodatkiem do tego finansowania.

Czytaj też: Niemcy wydadzą miliardy na punkty ładowania aut elektrycznych

Punkty ładowania aut elektrycznych w całym kraju

Plan przewiduje 14-krotny wzrost liczby stacji ładowania, z około 90 000 obecnie, do 1 miliona w 2030 roku. Punkty ładowania aut elektrycznych będą budowane w lokalnych gminach, które są obecnie niewystarczająco zaopatrzone. Rząd chce także, aby do 2030 roku po niemieckich drogach jeździło 15 milionów pojazdów elektrycznych, podczas gdy obecnie jest ich około 1,5 miliona. Inne środki w planie rządu obejmują przyspieszenie pozwoleń na budowę punktów ładowania.

Nasz cel: przyspieszenie rozbudowy infrastruktury ładowania, uproszczenie procesu ładowania, a tym samym ułatwienie ludziom przechodzenia na transport zeroemisyjny. Wiemy, że elektromobilność gwałtownie rośnie, więc musimy być szybcy – powiedział minister transportu Volker Wissing.

PIE: Elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego: Polska stanie się liderem?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button