CTP buduje obiekt logistyczny na dawnym miejskim śmietnisku
Deweloper podkreśla, że może on służyć jako węzeł dla dostawców usług transportowych i logistycznych
CTP Deutschland rozwija swój pierwszy projekt budowy nowych nieruchomości logistycznych w Niemczech. CTP wybuduje swój pierwszy obiekt logistyczny na południowy wschód od Bremy, przy skrzyżowaniu autostrad A27/A1.
CTP buduje nowy obiekt logistyczny
CTP Deutschland rozpocznie swój pierwszy projekt budowy w Niemczech. Deweloper CTP zakupił ponad 59 600 metrów kwadratowych terenu na południowy wschód od Bremy, gdzie postawi swój nowy obiekt logistyczny. Jak informuje portal Logistik Heute, na terenie tym wcześniej znajdowała się miejskie składowisko odpadów, dlatego przed rozpoczęciem prac budowlanych przeprowadzone zostaną intensywne prace rozbiórkowe i rekultywacyjne. Obiekt znajduje się przy skrzyżowaniu autostrad A27/A1 i zapewnia dogodne połączenie komunikacyjne z centrum Bremy, a także z północnym wschodem i zachodem Niemiec. Deweloper podkreśla, że może on służyć jako węzeł dla dostawców usług transportowych i logistycznych.
Na dachu zostanie zainstalowany system fotowoltaiczny, który dostarczy energię bezpośrednio najemcy obiektu. Budynek będzie ogrzewany przy użyciu pomp ciepła, co oznacza, że skorzysta z odnawialnych źródeł energii. Według CTP, te działania pozwolą na spełnienie kryteriów Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (DGNB) niezbędnych do uzyskania certyfikatu Gold. Zakończenie budowy obiektu planowane jest na drugi kwartał 2024 roku. Odzyskiwanie terenów poprzemysłowych (Brownfields) jest skutecznym sposobem dla CTP na przeciwdziałanie postępującej urbanizacji terenów i jednocześnie zapewnienie niezbędnych powierzchni dla produkcji, przemysłu, logistyki i rzemiosła.
Czytaj też: Niemcy wynajmują powierzchnię w CTPark Gdańsk Port
Kondycja polskiego rynku magazynowego
Obecnie polski rynek magazynowy utrzymuje stabilny poziom. W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku, liczba wynajętych powierzchni wyniosła 1,2 miliona metrów kwadratowych, co oznacza spadek o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast deweloperzy dostarczyli aż 1,9 miliona metrów kwadratowych nowej powierzchni, co stanowi wzrost o 55% w porównaniu z rokiem poprzednim. Na rynku można zauważyć pierwsze oznaki stabilizacji średnich stawek czynszów. Firma AXI IMMO przedstawiła dane dotyczące pierwszego kwartału 2023 roku na rynku przemysłowo-logistycznym w raporcie „Polski rynek magazynowy w pierwszym kwartale 2023 roku”.
W odróżnieniu od poprzednich kwartałów, w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku dominowały transakcje związane ze sprzedażą pojedynczych projektów, a nie portfeli magazynowo-logistycznych. Z kolei wśród najaktywniejszych graczy pozostają ci z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Stanów Zjednoczonych – wskazuje Grzegorz Chmielak, Dyrektor Działu Wycen i Rynków Kapitałowych, AXI IMMO.
Czytaj też: 3 powody, dla których warto wdrożyć automatyczny magazyn
Znajdziesz nas w Google NewsPrologis przejmuje magazyny od Blackstone. Są warte miliardy!