DrogowyTransport
Gorące newsy

Toyota obniża prognozy produkcji przez niedobór chipów

Toyota poinformowała, że zawiesi 11 linii produkcyjnych w ośmiu krajowych fabrykach

Toyota Motor Corporation poinformowała, że jej roczna produkcja samochodów prawdopodobnie będzie niższa, niż początkowo zakładano, a powodem jest utrzymujący się globalny niedobór chipów. Utrudnia to wysiłki największego na świecie producenta samochodów w zwiększeniu produkcji.

Toyota wyprodukuje mniej samochodów przez niedobór chipów

Japońska firma sprawdziła, czy uda jej się utrzymać roczny cel produkcji wynoszący 9,7 mln pojazdów po tym, jak nie udało jej się osiągnąć celów tymczasowych w pierwszych czterech miesiącach roku podatkowego, który rozpoczął się w kwietniu. Produkcja odbiła w sierpniu, ale w październiku i listopadzie wyniesie od 750 do 800 tys. pojazdów, co oznacza wynik poniżej średniej. Wynik dla tego okresu przewidywany w zeszłym miesiącu wynosił ok. 900 tys. sztuk.

Toyota nie poinformowała, o ile obniży się jej roczny cel produkcyjny, ale według obliczeń Reutersa opartych na danych firmy, produkcja w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku podatkowego była o 6,7% niższa od początkowych planów firmy.

Jak powiedział rzecznik Toyota, zmieniony cel zostanie ujawniony, gdy perspektywy produkcji staną się jaśniejsze, ale niedobór chipów tłumi nadzieje na zwiększenie produkcji w drugiej połowie roku finansowego, aby nadrobić straty z pierwszej połowy.

Czytaj też: Tesla planuje produkcję 50 tysięcy elektrycznych ciężarówek Semi

Toyota zawiesza 11 linii produkcyjnych

Gwałtowna inflacja, rosnące stopy procentowe i rosnące ryzyko recesji gospodarczej na głównych rynkach również pogorszyły perspektywy popytu, chociaż produkcja samochodów pozostaje ogólnie napięta z powodu niedoboru chipów i ograniczeń związanych z COVID. Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, powiedział na początku tego tygodnia, że swoista recesja w Chinach i Europie ciąży na popycie na samochody elektryczne.

Toyota poinformowała, że w przyszłym miesiącu zawiesi 11 linii produkcyjnych w ośmiu krajowych fabrykach na okres od dwóch do dziewięciu dni. Wpłynie to na produkcję szerokiej gamy pojazdów, w tym Corolli, RAV4 i Yarisa.

Firma trzykrotnie obniżyła swój globalny cel produkcyjny w ostatnim roku finansowym, zmniejszając go z 9,3 mln do 8,5 mln w lutym. W ostatnim roku finansowym do 31 marca wyprodukowała około 8,6 mln pojazdów.

Czytaj też: Skąd tak niska inflacja w Japonii? To wynik m.in. „Abenomiki”

Niemcy wydadzą miliardy na punkty ładowania aut elektrycznych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button