KolejowyTransport

Ukraińskie Koleje odnotowują rekordowe wyniki eksportu zboża

Korytarz eksportu zboża ustanowiony przez UE i europejskie firmy zajmujące się transportem kolejowym, w połączeniu z odblokowaniem ukraińskich portów do transportu zboża drogą morską, wydają się przynosić pozytywne efekty. Koleje Ukraińskie odnotowały rekordowe od początku wojny wyniki eksportu zboża, gdyż w sierpniu spółka przewiozła 1 016 mln ton produktów rolnych.

Rekordowe wyniki eksportu zboża od marca

Do osiągnięcia poziomu 4 mln ton przewiezionych produktów rolnych, który Ukraina notowała w czasach przedwojennych, jest jeszcze daleka droga. Jednak najnowsze rekordowe od początku wojny wyniki eksportu zboża dają pole do optymizmu, zarówno dla rozdartego wojną kraju, jak i dla reszty świata, który stoi przed możliwością kryzysu żywnościowego bez ukraińskich produktów. Tak przynajmniej uważa Walery Tkaczow, zastępca dyrektora departamentu pracy handlowej Kolei Ukraińskich (UZ), który podzielił się tymi danymi na spotkaniu z przedstawicielami rynku rolnego.

Czytaj też: Po 25 latach Ukraina przywróciła połączenie kolejowe z Mołdawią

Znaczna poprawa

Oczywiście nie jest to czas na fanfary i świętowanie, ale na cięższą pracę. To właśnie zdawał się sugerować Tkaczow, gdy wspominał, że do osiągnięcia przedwojennych liczb jeszcze daleka droga, ale przynajmniej widać postęp. W prostych liczbach wzrost ilości eksportowanego zboża w okresie lipiec-sierpień nie jest uderzający, ale pokazuje, że proces ruszył i w najbliższych miesiącach z Ukrainy może zostać wywiezione jeszcze więcej zboża.

Różnica między tymi dwoma miesiącami wynosi 99 tys. ton zboża – w lipcu Koleje Ukraińskie przewiozły 917 tys. ton, a w sierpniu 1 016 mln ton, przy czym ostateczne liczby za bieżący miesiąc nie zostały jeszcze opublikowane. Z ilości przekraczających milion ton, 549 tys. z nich zostało przetransportowanych koleją i przez lądowe przejścia graniczne, natomiast pozostałe 467 tys. ton zostało przetransportowane koleją do ukraińskich portów, a następnie drogą morską do reszty świata. Biorąc pod uwagę, że w marcu eksport zboża z Ukrainy wyniósł 416 tys. ton ogółem, poprawa jest znacząca i może stanowić podłoże dla kolejnych wolumenów.

Czytaj też: Giganci zbożowi osiągają rekordowe zyski, podczas gdy 345 mln ludzi głoduje

Ponad 1 000 ukraińskich kolejarzy zabitych od początku wojny

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button