PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Transport ukraińskiego zboża koleją jest coraz tańszy

Spadek stawek można zauważyć zarówno w połączeniach krajowych, jak i międzynarodowych

Stawki za transport ukraińskiego zboża wagonami Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznytsia) na terenie i poza Ukrainę spadają. Według Walerija Tkaczowa, zastępcy dyrektora departamentu handlowego państwowej spółki kolejowej Ukrzaliznytsia, obecna stawka wynosi 74,44 euro/dzień i jest najniższa od sierpnia 2022 roku. Od czasu ataku Rosji, ukraińska branża logistyczna intensywnie pracuje nad uruchomieniem nowych dróg dla transportu płodów rolnych.

Stawki za transport ukraińskiego zboża spadają

Dane pochodzą z aukcji przeprowadzonych w systemie Prozorro, czyli w elektronicznym systemie zamówień publicznych, w którym klienci państwowi i komunalni ogłaszają przetargi. Według Tkaczowa, dzięki tym stawkom za transport ukraińskiego zboża, kolej może stać się znacznie bardziej konkurencyjna wobec transportu drogowego.

Dzienne stawki UZ dla przewoźników zboża miały w ostatnich miesiącach dość niestabilną tendencję, a najwyższy poziom osiągnęły w październiku (290,78 euro/dzień). Należy zaznaczyć, że choć dane za styczeń są jeszcze niepełne, Tkaczow wykazał jednak pewien optymizm na przyszłość. Wskazał, że w najbliższej przyszłości stawki te mogą nadal spadać do poziomu nawet 70,55 euro/dzień.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Koleje Ukraińskie upraszczają swoje opłaty taryfowe

Spadki za transport krajowy i międzynarodowy

Spadek stawek za transport ukraińskiego zboża koleją w styczniu 2023 roku można zauważyć zarówno w połączeniach krajowych, jak i międzynarodowych. Według Tkaczowa, stawki za połączenia eksportowe zarówno dla przejazdów lądowych, jak i w kierunku portów, zostaną ustalone na poziomie mniej więcej 52 euro/tona. Spadły one odpowiednio o 17 i 26 euro/tona. Jeśli chodzi o przewozy krajowe, to obecnie stawki wynoszą nieco ponad 41 euro/tona i spadły o ponad 34 euro. Stawki te uwzględniają transport na średnim dystansie od 655 do 710 kilometrów.

Od czasu ataku Rosji, ukraińska branża logistyczna intensywnie pracuje nad uruchomieniem nowych dróg dla transportu płodów rolnych. Tylko w lipcu zeszłego roku Koleje Ukraińskie przewiozły 1,2 mln ton ziaren. Z danych analityków z APK-Inform wynika, że Ukraina może w sezonie 2022/2023 wyeksportować do 40,3 mln ton zboża. W okresie lipiec-październik 2022 r. nasi wschodni sąsiedzi wyeksportowali 13,2 mln ton zboża, co oznacza spadek o 33 proc. W pesymistycznym scenariuszu Ukraina wyeksportuje tylko 24,3 mln ton zboża.

Czytaj też: Gospodarka Ukrainy w 322. dniu wojny. Zapaść i walka o przetrwanie

Ukraińskie Koleje odnotowują rekordowe wyniki eksportu zboża

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button