DrogowyTransport

Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji

Tesla chce wznowić produkcję w gigafabryce w Szanghaju, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej. Po trzytygodniowym przestroju przedsiębiorstwo uzyskało pozwolenie od lokalnych władz.

Tesla przywraca produkcję w Szanghaju

Fabryka Tesli zlokalizowana jest w dzielnicy Pudong na wschód od rzeki Huangpu. Produkcję zawieszono 28 marca po wprowadzaniu izolacji w poszczególnych częściach miasta. Wzrost zakażeń oraz polityka zero-covid sprawiły, że Chiny zobligowały przedsiębiorstwa produkcyjne do wstrzymania pracy. Obecnie obostrzenia dotyczą nie tylko fabryk, ale również całej infrastruktury logistycznej. Pomimo że wydano pozwolenie na wznowienie produkcji, sytuacja może ulec zmianie w przypadku wzrostu zachorowań.

Zobacz także: Tesla otwiera sieć ładowania dla innych samochodów elektrycznych

Produkcja wraca, lecz możliwe kolejne problemy

Ostatnie wstrzymanie produkcji było najdłuższe od 2019 roku, kiedy wykryto wirusa w Chinach. Według źródeł agencji Reutera wówczas przestój doprowadził do utraty produkcji o ponad 50 000 sztuk. Produkcja będzie przywracana stopniowo, najpierw powróci pierwsza zmiana, później kolejne.

Jednak pomimo że działania mają być wznowione, cała infrastruktura logistyczna wokół Szanghaju również boryka się z problemami powiązanymi z obostrzeniami wirusowymi. Gigafabryka Tesli może mieć zatem problemy z dostawą podzespołów oraz surowców niezbędnych do produkcji. Według He Xiaopenga dyrektora generalnego chińskiego producenta samochodów elektrycznych Xpeng, jeśli dostawcy w Szanghaju i okolicznych miastach nie będą mogli wznowić pracy, prawdopodobnie fabryki czeka kolejny przestój w maju tego roku.

Zobacz także: Chińska polityka zero-covid poważnie wpływa na gospodarkę. Szanghaj blokowany przez kolejny tydzień

Korporacje motoryzacyjne od niemal trzech lat zmagają się z problemami związanymi z produkcją samochodów. Najpierw czynnikiem ograniczającym produkcję stała się pandemia, później kryzys na rynku przewodników. Na przestrzeni marca w Chinach po raz kolejny odnotowano znaczny wzrost liczby chorych i zadecydowano o ponownym wstrzymaniu działalności produkcyjnej. W związku z zawirowaniami w branży na nowy samochód czeka się prawnie dwukrotnie dłużej, w górę poszły ceny używanych pojazdów osobowych (Więcej: Ceny aut używanych wystrzeliły w górę. A będzie jeszcze gorzej oraz Motoryzacja: tegoroczna wyprzedaż rocznika nie odbędzie się!).

Tesla i Volkswagen otworzą fabryki samochodów elektrycznych w RFN

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button