DrogowyInfo z rynkuTransport

W kwietniu w Szanghaju nie sprzedano ani jednego samochodu!

Jak donosi agencja Bloomberg, w zeszłym miesiącu w Szanghaju nie sprzedano ani jednego samochodu, co ma być wyrazem przedłużającego się lockdownu. Polityka zero-COVID destabilizuje chińską gospodarkę, która zmaga się z najgorszym okresem od 2020 roku. 

Polityka zero-COVID w praktyce

Większość z 25 mln mieszkańców miasta pozostawała w izolacji w obawie przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Szeroko zakrojona blokada Szanghaju miała zdusić nowy wariant, jednak mocno odbiła się na gospodarce, dławiąc jej potencjał w pierwszym kwartale tego roku.

Wobec blokady epidemicznej wszyscy dealerzy w mieście pozostawali zamknięci. Z uwagi na zalecenia rządowe nie mogli kontynuować swojej pracy. Według oświadczenia Shanghai Automobile Sales Association w minionym miesiącu odnotowano zerową sprzedaż. Stowarzyszenie reprezentuje ponad 300 firm skupiających się w branży motoryzacyjnej i automotive. Dla porównania, w analogicznym okresie w roku ubiegłym sprzedano w mieście 26 311 pojazdów.

Zobacz także: Chińska polityka zero-covid poważnie wpływa na gospodarkę. Szanghaj blokowany przez kolejny tydzień

Centrum finansowe Azji pogrążone w izolacji

Szanghaj to jedno z największych centrów produkcyjnych na świecie i najbardziej uprzemysłowione chińskie miasto. Tu znajduje się m.in. gigafabryka Tesli. Blokada miasta oddziałuje również na producentów samochodów w Japonii. Ze względu na znacznie opóźnione dostawy, korporacja Toyota była zmuszona do wstrzymania produkcji 14 linii w 8 zakładach w Japonii.

Lockdowny uderzają również w sektor transportu. Jak pisaliśmy wcześniej, port morski zmaga się z historycznymi zatorami z uwagi na opóźnione dostawy oraz brak pracowników, którzy mogliby rozładowywać statki. Część pracowników portowych przebywa w izolacji. Problemy dotyczą również lotnisk. Przepustowość pasażerów na międzynarodowym lotnisku Pudong spadła o około 99% w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku.

Zobacz także: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji

Powołując się na dane China Passenger Car Association, Bloomberg donosi, że w skali całego państwa sprzedaż samochodów spadła najbardziej od dwóch lat o prawie 36% mniej niż rok wcześniej i wyniosła 1,06 mln sztuk. Celem Chin jest osiągniecie co najmniej trzydniowej zerowej transmisji Covid-19, co będzie początkiem łagodzenia obostrzeń. Aktualnie wciąż ok. 980 000 objętych jest najsurowszą izolacją, nie mogąc opuścić miejsca zamieszkania.

Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button