Morski
Gorące newsy

Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory

Chińska polityka zero-covid oraz wdrożone środki blokujące doprowadziły do ogromnych zatorów w porcie w Szanghaju. Na terenie terminali pracuje mniej pracowników, co jeszcze pogarsza sytuację. Sytuacja w porcie w Szanghaju jest bardzo zła. 

Blokada Szanghaju a porty

Aktualnie sytuacja w porcie jest bardzo problematyczna. Część pracowników wciąż nie może wrócić do pracy wskutek przedłużającego się lockdownu. Aktualnie w porcie pracuje dużo mniej osób niż zazwyczaj, co generuje rekordowe opóźnienia. Zaległości w dostawach ładunków i kontenerowców przed portem w Szanghaju są historycznie wysokie.

Zobacz także: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji

Pod względem przepustowości kontenerów port w Szanghaju jest największym na świecie. W minionym roku przeładowano tam 47 milionów TEU. Dla porównania, w analogicznym okresie największy europejski port znajdujący się w Rotterdamie obsłużył 15,3 miliona TEU.

Analitycy portalu Statista opracowali mapę, która nieco dokładniej prezentuje skalę problemu. Dane pochodzą z dnia 28 marca, mapa została dostarczona przez FleetMon, internetowy serwis, który umożliwia śledzenie statków. Każda jednostka pływająca powyżej 20m musi nadawać sygnał AIS, który przekazuje m.in. typ statku, pozycję GPS, wymiary itp.

Zobacz także: Chińska polityka zero-covid poważnie wpływa na gospodarkę. Szanghaj blokowany przez kolejny tydzień

Sytuacja w Szanghaju wpływa na inne porty

Chińskie porty odpowiadają za ponad 70% przepustowości. Przez lata największym portem pozostawał Singapur, jednak w 2010 roku został wyprzedzony przez chiński Szanghaj. Przyjmuje się, że port, który został pierwotnie otwarty w 1842 roku, umożliwił Chinom stać się największym na świecie krajem handlowym. Szacuje się, że ok. 25% chińskiego eksportu i importu przechodzi przez Shanghai International Port. Port w większości jest własnością państwową.

Kryzys w Szanghaju nie pozostaje bez wpływu na porty amerykańskie. Blokada może przedłużyć wysokie ceny frachtu i nasilić sytuację związaną z niedoborami produktów. Problemy, które nękały światową gospodarkę w 2021 roku, mogą powrócić ze zdwojoną siłą w ciągu najbliższych miesięcy. Szacuje się, że Ilość towarów wysyłanych z Szanghaju spadła o 23% między 12 marca (dzień przed rozpoczęciem częściowych blokad w Szanghaju) a 16 kwietnia. Trudno przewidzieć dalszy rozwój sytuacji.

Kryzys półprzewodnikowy może zostać zażegnany pod koniec tego roku!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button