Drogowy

„Brytyjska Tesla” chce wprowadzić na rynek jednocześnie furgonetkę, autobus i samochód osobowy

Brytyjska firma Arrival chce jednocześnie wprowadzić na rynek trzy elektryczne pojazdy: furgonetkę, autobus i samochód. The Guardian nazywa korporację brytyjską nadzieją motoryzacyjną. Elektryki Arrival będą produkowane zgodnie z koncepcją skracania łańcuchów dostaw. 

Arrival rusza z koncepcją mikrofabryk

Arrival to brytyjski koncern założony przez Rosjanina Denisa Swierdłowa, jednak firma nie jest w żaden sposób powiązana z rosyjskim kapitałem, jednym z głównych inwestorów jest UPS. Arrival stawia na mikrofabryki, w przeciwieństwie do Tesli Elona Muska i zakładów produkcyjnych określanych mianem gigafabryk. Mikrofabryki mają kosztować 100 milionów funtów (budynek wraz z pełnym wyposażeniem) i produkować ok. 10 000 samochodów rocznie. Zakłady produkcyjne mają powstawać w czasie od 6 do 12 miesięcy, co ma pozwolić na szybką reakcję na rosnący popyt. Produkcja ma postępować dzięki autonomicznym platformom mobilnym, które przenoszą pojazdy między sześcioma stanowiskami z rozmieszczonymi wokół nich ramionami robotów.

Jednoczesne wprowadzenie na rynek trzech samochodów elektrycznych może być trudne, szczególnie ze względu na różne funkcje oraz przeznaczenie. Według inżynierów Arrival wszystkie pojazdy mają bardzo podobne podzespoły. Wspólnymi komponentami wykorzystanymi przy każdym z pojazdów są: moduły akumulatorów, falowniki i jednostki napędowe. Używają również wspólnych plastikowych kompozytowych paneli nadwozia, które zmniejszają masę pojazdu.

Zobacz także: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji

Elektryki Arrival tworzone we współpracy z Uberem

Arrival współpracuje z korporacją Uber przy projekcie samochodu osobowego przeznaczonego dla kierowców korzystających z aplikacji taksówkarskich. Pojazd osobowy ma być również sprzedawany na rynku detalicznym. Dzięki systemowi mikrofabryk samochody mają być szybko dostępne, w przeciwieństwie do większych zakładów produkcyjnych, zmagających się z kryzysem na rynku półprzewodników.

Arrival.com

Zobacz także: KE nie respektuje zasady neutralności technologicznej i narzuca nam elektryki [WYWIAD]

Z furgonetek Arrival ma korzystać wkrótce międzynarodowa firma logistyczna UPS. Podpisano umowę na dostawy pierwszych pojazdów. Aktualnie Arrival ma 60 000 zamówień na furgonetki z opcjami pojemności akumulatorów od 67 do 133 kWh. Pracami nad pojazdami dostawczymi kieruje były inżynier Tesli. Wiosną mają obyć się pierwsze testy drogowe.

Grupa Volkswagen wycofuje 100 tys. samochodów hybrydowych ze względu na zagrożenie pożarem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button