DrogowyInfo z rynkuTransport

Ceny aut używanych wystrzeliły w górę. A będzie jeszcze gorzej

Ceny aut używanych w samych Stanach Zjednoczonych wzrosły od sierpnia do września aż o 5,3%. Dane pochodzą od Manheim, czyli największego operatora licytacji samochodowych w USA. Indeks wartości pojazdów używanych wzrósł w stosunku do września ubiegłego roku o 27% i nie widać zatrzymania tego trendu. Powody ku temu są dość prozaiczne, niestety przy obecnej sytuacji trudno mówić o pozytywnych perspektywach.

Ceny aut używanych wzrastają. Skąd takie zmiany?

Jak informuje portal Wolf Street, tak zwany Indeks Wartości Pojazdów Używanych wzrósł od września 2019 roku o 46%. Dodatkowo, na amerykańskich aukcjach współczynnik konwersji sprzedaży przekroczył 66%, co oznacza nagły wzrost zainteresowania autami używanymi.

Zobacz również: Toyota i Volkswagen wstrzymują produkcję przez braki mikrochipów

Co więcej, jak wynika z danych udostępnionych przez firmę Manheim, w ciągu dziewięciu miesięcy średnia wartość odsprzedaży jednorocznego pojazdu skoczyła o 25%. Oznacza to średni wzrost o 7759 dolarów według Cox Automotive.

Źródło: Wolf Street, Manheim

Ceny aut używanych ostro w górę – prognozy nie pozostawiają złudzeń

Powodem jest zarówno niska podaż, wynikająca z nagłego spadku sprzedaży samochodów. Problemem jest również zerwanie łańcuchów dostaw, przez co najwięksi producenci nie mogą wytwarzać nowych aut. Z kolei z powodu braku mikrochipów oraz braku niektórych części sytuacja wydaje się na razie nie do rozwiązania.

Wypożyczalnie samochodów także mają problem, ponieważ muszą zatrzymywać stare samochody znacznie dłużej. Początkiem problemów był kryzys firm wynajmujących auta na lotniskach, takich jak Sixt, Budget, czy Enterprise.

Mimo to, po raz kolejny Amerykanie mogą w łatwy sposób uzyskać kredyt hipoteczny. Sytuacja nader zbyt dobrze przypomina zaś tę sprzed 2008 roku, czyli kryzysu, który wstrząsnął gospodarkami światowymi. Konsumenci wolą kupić samochód teraz, aby uniknąć kolejnych wzrostów, co z kolei napędza oś sprzedażową. Dealerzy z kolei zorientowali się, że mogą dyktować ceny, przez wzgląd na zastoje w fabrykach.

Zobacz również: Samochody w miastach to przeszłość

Wszystko to sprawia, że ceny aut używanych idą w górę. W samej Polsce aż 63% aut zakupionych do tej pory przez naszych rodaków, to samochody z drugiej ręki.

Potwierdza to analiza Wprost, według której udział sprowadzanych aut w pierwszym kwartale wyniósł 64%. Tym samym oznacza to wzrost o 10 tysięcy sztuk do analogicznego okresu z 2020 roku. A to oznacza, że coraz większy popyt na auta używane, powoduje nagły wzrost cen. Wskazuje na to również Puls Biznesu, według którego mediana cen aut używanych wzrosła o 6,5% od stycznia bieżącego roku, co daje średni wzrost 4,7 tysięcy złotych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button