Drogowy

Bruksela płaci nawet 900 euro za zrezygnowanie z samochodu

Władze Brukseli zaktualizowały przepisy dotyczące rekompensat dla mieszkańców, którzy zrezygnują z jazdy samochodem. Zmotoryzowani, którzy zdecydują się na jazdę transportem zbiorowym lub rowerem mogą liczyć nawet na 900 euro. Rezygnacja z samochodu ma przyczynić się do czystszego powietrza w mieście. 

Rezygnacja z samochodu – aktualizacja brukselskiej polityki

Bruksela traktuje zieloną politykę priorytetowo. W związku z coraz większym zanieczyszczeniem miast wprowadzane są nowe przepisy oraz aktualizowane starsze postanowienia dotyczące polityki klimatycznej obrębu miasta.

Mieszkańcy Regionu Stołecznego Brukseli otrzymają nawet 900 euro (ok. 4182 zł) za zrezygnowanie z poruszania się samochodem po mieście. To aktualizacja programu Program Bruxell’air działającego już od 2006 roku. W związku z pogarszającym się stanem powietrza podjęto decyzję o podwyższeniu stawek. Wcześniej władze miasta oferowały 500 euro, teraz kwota ta jest znacznie wyższa w niektórych przypadkach. Pieniądze otrzymane od władz muszą zostać rozdysponowane na alternatywne środki transportu (np. rower), usługę współdzielenia samochodu lub kartę miejską uprawniającą do korzystania z komunikacji zbiorowej. Co ciekawe, niewydane pieniądze mają być zwracane miastu, a każdy wydatek powinien zostać odpowiednio udokumentowany.

Zobacz także: 30 km/h w mieście i 100 km/h na autostradzie – plan UE na ograniczenie importu rosyjskiej ropy

Bruskela zapłaci za przesiadkę na rower

Ostateczna kwota, jaka trafi na konto danego mieszkańca, jest uzależniona od jego zarobków. Zgodnie z zasadą, im niższa pensja, tym wyższa dopłata. Aby wziąć udział w programie, należy anulować rejestrację własnego samochodu oraz złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie. Następnie władze decydują o wysokości przyznanej kwoty. Według danych udostępnianych przez miasto w 2018 roku pieniądze za rezygnację z samochodu otrzymało 900 osób. Liczba ta wzrosła do 1200 w 2019 roku i 1049 w 2020 roku.

Zobacz także: Polska branża drogowa w dobrej kondycji. Duża podaż nowych kontraktów

Na najwyższy pułap 900 euro mogą liczyć osoby niepełnosprawne, mieszkańcy zarabiający poniżej 37 600 euro rocznie oraz pary zarabiające łącznie mniej niż 52 600 euro w skali roku. Osoby samotne zarabiające od 37 600 do 75 100 i pary zarabiających od 52 600 do 90 100 euro mogą liczyć na 700 euro dopłaty. Osoby o wyższych zarobkach otrzymują 500 euro.

W Polsce nie zdecydowano się na wdrożenie podobnych rozwiązań. Niezależnie od poglądów, po wprowadzeniu podobnej polityki korki w rodzimych miastach z pewnością znacznie by się zmniejszyły (Więcej: Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce: stawkę otwiera Łódź).

Solaris wiedzie prym na rynku autobusów bezemisyjnych w Europie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button