DrogowyTransport

Solaris wiedzie prym na rynku autobusów bezemisyjnych w Europie

Miniony rok był dla przedsiębiorstwa Solaris bardzo dobry, o czym świadczą wyniki finansowe. Firma umocniła swoją pozycję na rynku i stała się największym producentem autobusów bateryjnych i wodorowych na terenie Europy. 

Solaris – wyniki za 2021 rok

W minionym roku przedsiębiorstwo Solaris sprzedało 1492 pojazdy, natomiast łączne przychody firmy wyniosły 721 mln EUR. Obecnie Solaris jest zatem największym producentem autobusów bateryjnych i wodorowych na rynku europejskim. Na przestrzeni minionego roku sprzedano produkty do 18 państw. Największymi odbiorcami pozostali partnerzy z Polski, Niemiec oraz Hiszpanii.

W minionym roku dostarczono ponad 400 autobusów elektrycznych i wodorowych. Tym samym przedsiębiorstwo posiada 15,5% udział w tym segmencie rynku. Pojazdy nisko- i bezemisyjne (elektryczne, wodorowe, hybrydowe i trolejbusy) stanowiły 41% całkowitej sprzedaży.

Zobacz także: Tallinn złożył kolejne zamówienie na autobusy Solaris

Zobacz także: Solaris wygrał jeden z największych w Europie przetargów

Zwiększone zainteresowanie pojazdami niskoemisyjnymi

W związku z postępującą transformacją klimatyczną Solaris odnotowuje coraz większe zainteresowanie pojazdami niskoemisyjnymi. Jeszcze w 2018 stanowiły one 29% sprzedaży, w 2019 –  40%,  w roku 2020 – 44%. W 2021 roku sprzedano 54 autobusy wodorowe, na rynek włoski, niemiecki, holenderski i szwedzki. Warto zaznaczyć, że technologia wodorowa pojawiła się po raz pierwszy w ofercie w 2019 roku. Pojazdy napędzane wodorem będą coraz częściej pojawiać się na europejskich ulicach. W 2021 roku podpisano zamówienie na dostawę autobusów wodorowych z realizacją na lata 2022-2024. Dwanaście sztuk Solaris Urbino 12 Hydrogen trafi do Frankfurtu. Dwadzieścia Solarisów 12 Hydrogen trafi do Usti nad Łabą w Czechach, 5 do austriackiego Villach i 3 do Wiednia. Po jednej sztuce zamówiono w Hiszpanii, Francji i Koninie.

Dynamicznie rozwija się również rynek elektryków, o czym świadczy liczba złożonych zamówień. Zamówienia na lata 2022-2024 obejmują 183 autobusy, które trafią do Oslo, ponad 100 trafi do Rumunii, 43 autobusy trafią  do dwóch duńskich miast, 24 do klientów czeskich i 23 do hiszpańskich.

Kierunek zmian w transporcie miejskim oraz coraz większa obecność Solaris w największych europejskich miastach wpływa na pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Spółka zwiększa inwestycje w zakresie infrastruktury. W Bolechowie budowany jest nowy magazyn, w Środzie Wielkopolskiej znajduje się nowy obszar helingu.

Prace nad Krajowym Systemem Zarządzania Ruchem Drogowym wchodzą w decydującą fazę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button