Bez kategoriiInfo z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Rosyjski urząd lotnictwa zaatakowany. Anonymous skasowali 65 TB danych

Hakerzy z grupy Anonymous skasowali 65 TB danych Rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego (Rosawiacja). Cyberatak był skierowany w infrastrukturę telekomunikacyjną i trwale usunął wszystkie dokumenty, pliki, dane rejestracyjne samolotów i pocztę. Pracownicy rosyjskiego urzędu przyznali, że nie mieli backupów danych, więc obecnie niemal niemożliwe jest odzyskanie straconych informacji.

Anonymous skasowali 65 terabajtów danych Rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego

Atak hakerów na serwery Rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego wydarzył się 26 marca. O całym incydencie szerzej można było się dowiedzieć dwa dni później, ponieważ strona agencji Rosawiacja przestała działać. Szybko wyszło na jaw, że za akcją stoi grupa hakerów Anonymous, którzy zapowiada kroki odwetowe wobec Rosji za wojnę w Ukrainie.

Czytaj również: Koleje Białoruskie zaatakowane przez hakerów z grupy Anonymous!

Cyberatak był niesłychanie skuteczny. Wszystko dlatego, że hakerzy skasowali 65 terabajtów danych z serwerów, drastycznie utrudniając tym samym jakiekolwiek działanie agencji. Dodatkowym problemem jest fakt, iż nie ma kopii zapasowej danych, o czym informuje The Aviation Herald. Co istotne, odzyskanie ich nie będzie możliwe. Wszystko przez to, iż Rosawiacja nie zakupiła takiej usługi z powodu braku dostępnych środków w Ministerstwie Finansów.

Z kolei serwis Aviation24, początkowo Federacja Rosyjska oficjalnie nic nie potwierdziła, tylko zrzuciła winę na czasowy brak dostępu do Internetu i awarię systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Obecnie urzędnicy musieli się przenieść na wersję papierową, a sama wymiana informacji będzie odbywała za pośrednictwem kanału AFTN (dla pilnych krótkich wiadomości) i poczty.

Anonymous skutecznie szkodzą rosyjskiej machinie wojennej

Więcej na ten temat powiedział dyrektor „Rosawiacji” Aleksander Nieradko. Rosyjski urzędnik potwierdził, iż do ataku naprawdę doszło, ale bagatelizował sprawę — lub przynajmniej robi dobrą minę do złej gry. Nieradko  w rozmowie z dziennikiem Moskowskij Komsomolec stwierdził nawet, że atak nie wyrządził żadnych poważnych szkód.:

Obieg dokumentów ma się dobrze, a Rosawiacja dalej wypełnia swoje zadania. Samoloty wylatują. Nie wywarło to żadnego wpływu na funkcjonowanie lotnictwa w Rosji.

Czytaj również: Krach walutowy w Rosji! Ludzie masowo wypłacają pieniądze z bankomatów

Tymczasem FSB oraz prokuratura sprawdzają, kto mógł dokładnie stać za pełnym skasowaniem informacji, w tym kontraktów i wiadomości poufnych. Według ekspertów wina ciąży na firmie LLC „InfAvia„, która obsługuje infrastrukturę informatyczną Rosawiacji. Miała ona nie dopełnić formalności nie zabezpieczyć w pełni powierzonych zadań. Nie ma jednak co ukrywać, że obecnie trwa szukanie kozła ofiarnego, na którym spocznie wina za obecną sytuację.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button