DrogowyTransport

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce: stawkę otwiera Łódź

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce to Łódź i Kraków. Zdaniem autorów poprzedni rok był jednak znacznie mniej uciążliwy, pod względem natężenia ruchu na drogach, od okresu sprzed pandemii. W ciągu dwóch lat poziom zakorkowania miast w Polsce spadł o 1 pkt proc. 

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce – Łódź, Kraków i Wrocław

TomTom Traffic Index uwzględnia średni czas podróży względem czasu przejazdu przy najniższym natężeniu ruchu (free flow). Dane pochodzą z historycznych pomiarów urządzeń GPS i zbierane są z dróg krajowych,  lokalnych oraz autostrad. Z uwagi na znaczne ograniczenie mobilności w roku 2020, dane z 2021 roku porównywano z wynikami za rok 2019.

Na tej podstawie najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce okazała się Łódź (TomTom Traffic Index o wartości 45%), gdzie każda podróż jest prawie o połowę dłuższa niż ta w godzinach nocnych. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat w Łodzi spadł poziom zatłoczenia o 2 pkt proc. O 3 pkt proc. spadł poziom zatłoczenia w Krakowie. Wartość indeksu dla stolicy Małopolski wyniosła 42%. Na trzecim miejscu znalazł się Wrocław (41%), gdzie poziom zatłoczenia zwiększył się o 2 pkt proc.

TomTom.com

Zobacz także: Astra Bridge to mobilny wiadukt, który jest receptą na korki drogowe

TomTom Traffic Index: Sytuacja w Poznaniu i Bydgoszczy ulega poprawie

Według autorów raportu największą poprawę odnotowano w Poznaniu (7 pkt proc. do 37%). Miasto w 2019 roku zajmowało trzecie miejsce w rankingu, obecnie plasuje się na piątej pozycji. Nieco lepiej sytuacja wygląda również na ulicach Bydgoszczy (poprawa o 7 pkt proc. do 27%). Najbardziej ruch wzrósł w Szczecinie (6 pkt proc.).

Zobacz także: Polski asfalt podbija świat! W minionym roku trafił do ponad 50 krajów

W godzinach szczytu kierowcy najwięcej czasu spędzają w korkach w Krakowie (74%), co w skali roku przekłada się na 170 godzin (7 dni i 2 godziny). To jednak poprawa względem roku 2019, gdy w korkach na krakowskich ulicach kierowcy spędzali 1 dzień i 2 godziny więcej. Biorąc pod uwagę dane globalne, najbardziej zakorkowanym miastem na świecie jest Stambuł (62%), drugie miejsce zajmuje Moskwa (61%), a trzecie Kijów (56%).

Przejście graniczne Bobrowniki: Kierowcy czekają nawet 34 godziny na odprawę!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button