PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Wojna na Ukrainie powoduje wzrost stawek frachtowych i opóźnienia

W ciągu kilku godzin trend spadkowy stawek frachtu lotniczego z Chin, który zwykle występuje po Chińskim Nowym Roku, odwrócił się i ceny ponownie wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę. Wzrost stawek frachtowych jest spowodowany pakietem sankcji gospodarczych UE przeciwko Rosji, które dotknęły również linie lotnicze, zwłaszcza Aerofłot i AirBridgeCargo, które zawiesiły loty cargo do krajów UE.

Wzrost stawek frachtowych przez wojnę

Europejskie spółki Grupy Wołga-Dniepr, a mianowicie brytyjska spółka Cargologicair i niemiecka spółka Cargologic, kontynuują swoją działalność. Powoduje to nie tylko wzrost stawek frachtowych, ale również zmniejszenie liczby lotów do i z Europy, co jest jeszcze bardziej dotkliwe ze względu na rosyjskie sankcje, które zakazały wielu europejskim liniom lotniczym wstępu na rosyjskie niebo. W związku z tym Finnair Cargo wstrzymał loty do Azji Wschodniej. Skutki tej sytuacji były natychmiastowe także we Włoszech, o czym tłumaczy Alice Arduini, właścicielka firmy przewozowej Alix International.

Nie spodziewałam się tak szybkiej reakcji, ale moi chińscy korespondenci poinformowali mnie od rana 28 lutego o wzroście stawek frachtowych, nawet dla przesyłek zarezerwowanych w poprzednim tygodniu. Na przykład przesyłka z Szanghaju do Mediolanu, która przeszła z AirBridge Cargo do Lufthansy, zdrożała z 5,27 dolarów do 6,48 dolarów za kilogram – stwierdziła.

Czytaj też: Sankcje mocno uderzą w rosyjskich przewoźników. Dojdzie do zwrotu samolotów z leasingu?

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Wzrost stawek frachtowych to niejedyny problem

Wzrost stawek frachtowych nie jest jedyną konsekwencją sankcji, ponieważ towarzyszyć mu będzie wydłużenie czasu dostawy towarów. Lot Airbridge Cargo był kiedyś najszybszym lotem z Szanghaju do Mediolanu, a teraz pozostaje bezpośredni lot Air China. Powoduje to wzrost zatłoczenia towarów na chińskich lotniskach, co opóźnia odloty i przyloty. Na przykład bezpośredni transport, który miał wylecieć z Szanghaju 1 marca, wyleci 3 marca, podczas gdy w innym przypadku bezpośredni lot zamienił się w lot z Szanghaju do Serbii, a stamtąd będzie musiał kontynuować podróż do Mediolanu.

Obawiam się, że to dopiero początek stałego pogarszania się sytuacji, jeśli sytuacja na Ukrainie nie ulegnie poprawie – dodaje Arduini.

Arduini opowiedziała również historię swojego ukraińskiego korespondenta, który pracował w Mariupolu:

Próbował ewakuować wszystkich swoich pracowników do zachodniej części Ukrainy, ale niektórym się to nie udało i utknęli przez walki. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie próbuje skierować spodziewane przesyłki na Ukrainę. Polska staje się jednym z węzłów, do których kierowane są przepływy na Ukrainę.

Czytaj też: Zachodnie sankcje sieją spustoszenie. Gospodarkę Rosji czeka zagłada

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button