PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Przemysł 4.0

Robot dostawczy Swiss-Mile ma zoptymalizować system dostaw w mieście

Firma Swiss-Mile stworzyła innowacyjnego robota łączącego w sobie odnóża oraz koła, co pozwala na szybką transformację. Robot dostawczy ma zostać zastosowany w branży transportowej. Zgodnie z zapowiedziami, projekt trafi na rynek jeszcze w tym roku. 

Robot dostawczy, który ma zrewolucjonizować branżę transportową

Prace nad robotem trwały pięć lat. Firma Swiss-Mile postawiła sobie za cel stworzenie uniwersalnego projektu, który najlepiej sprawdzi się jako robot dostawczy ostatniego kilometra. Wszechstronność robota miała polegać na umiejętności przekształcenia się z czterokołowca w maszynę na dwóch „nogach” w kilka sekund. Hybryda kół i odnóży miała na celu zmniejszenie poboru energii (robot znacznie szybciej porusza się na czterech kółkach) oraz wielozadaniowości w trybie dwóch podstawek, pełniących w tym przypadku funkcję kończyn.

Zobacz także: Toyota opracowała zbiorniki magazynujące wodór dla dużych pojazdów. Przełom w branży?

Według specyfikacji firmy robot może transportować ładunki o maksymalnej masie 50 kg. Według autorów projekt może być zastosowany na terenie miast, co ma zmniejszyć liczbę samochodów dostawczych, a tym samym ograniczyć ruch uliczny. Według firmy Swiss-Mile połączenie systemu dronów oraz robotów mogłoby całkowicie zrewolucjonizować transport w ośrodkach miejskich, ograniczając pracę kurierów do minimum.

Zobacz także: Czy roboty wyrywające chwasty wyeliminują pestycydy?

System naszpikowany czujnikami ruchu

Firma Swiss-Mile udostępniła materiał wideo, na którym widać, jak robot pokonuje przeszkody w postaci schodów czy ławek. Dzięki systemowi wyposażonemu w czujniki oraz radary LiDAR wspierane przez GPS robot może samodzielnie przemieszczać się po budynku. Ponadto dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, samodzielnie podnosi paczki i umieszcza je w odpowiednich przedziałach ładunkowych. Zastosowano również system sterowania AI, aby umożliwić robotowi lepsze wyznaczanie tras i uczenie się na podstawie wykonywanych zleceń. Według projektantów Swiss-Mile:

Jest to jedyne rozwiązanie zdolne do przenoszenia narzędzi, materiałów, towarów i czujniki na długich dystansach z wydajnością energetyczną i szybkością, pokonując trudne przeszkody, takie jak stopnie i schody, oraz umożliwiając bezproblemową nawigację w środowiskach miejskich wewnątrz i na zewnątrz.

Robot na kółkach porusza się z prędkością 22 km/h. Naukowcy Swiss-Mile twierdzą, że ich projekt jest o 83% wydajniejszy od robotów wyposażonych wyłącznie w nogi. Zastosowanie kół ma sprawić, że urządzenie stanie się bardziej uniwersalne i skróci czas dostawy przesyłek w przyszłości.

Roboty GXO z pozytywnymi wynikami testów w branży spożywczej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button