LotniczyTransport
Gorące newsy

Aeroflot z zakazem lądowania do Wielkiej Brytanii! Czas na Polskę

Wojna na Ukrainie staje się coraz brutalniejsza, jednak Rosja się nie zatrzymuje mimo bohaterskiej postawy Ukraińców. Tymczasem Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział pakiet sankcji, które zostaną nałożone m.in. na Władimira Putina oraz 100 osób z jego otoczenia. Ponadto na teren kraju nie wleci żaden samolot linii Aeroflot. Polska jednak czekała z decyzją blokady dla rosyjskiego przewoźnika, choć powinna zadziałać natychmiast.

Wielka Brytania wprowadza surowe sankcje wobec Rosji. Aeroflot z blokadą lądowania w UK

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wprowadził surowe sankcje na Rosję. Dotyczy to zakaz handlu wszystkim rosyjskim bankom w Wielkiej Brytanii. Ograniczył ilość gotówki, jaką mogą posiadać oligarchowie oraz zakazał lądowania na terytorium Zjednoczonego Królestwa lądowania rosyjskiej linii lotniczej Aeroflot.

Czytaj również: Odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Jakie mogłyby być konsekwencje?

Aktywa największych banków rosyjskich — w tym VTB — zostaną w pełni zamrożone. Nowe przepisy zablokują Rosji oraz najważniejszym firmom w tym kraju możliwość pozyskiwania finansowania na londyńskich rynkach. Oznacza to, że Rosja może utracić nawet kilka punktów PKB, ponieważ głównie wykorzystuje funty oraz dolary w wymianie handlowej.

Tymczasem obecnie wszystkie samoloty Aeroflot mogą lecieć przez Polskę, a także lądować w Warszawie. Uwagę na ten fakt zwrócili uwagę liczni eksperci i politycy.

O tym, iż konkretne działanie w tej kwestii jest istotne, wskazał również Kamil Heyka z Nowoczesnej:

Polska przestrzeń powietrzna stała się jednym z głównych korytarzy dla rosyjskich linii lotniczych. Dlaczego nie zablokujemy tego ruchu z żądaniem wstrzymania ognia? Nic się nie stało? Inwazja na naszych sąsiadów nas nie rusza?

Czytaj również: Turecki statek zaatakowany przez Rosjan na Morzu Czarnym

Jak wskazuje dziennikarz Paweł Rybicki, blokada przestrzeni powietrznej dla Aeroflotu bardzo mocno odbiłoby się na gospodarce Rosji. Wiele wskazuje na to, iż w tej materii potrzebna jest presja na rząd, aby wprowadził surowy zakaz wchodzenia nad polską strefę powietrzną dla Rosjan.

Polska wprowadzi zakaz lotów dla rosyjskiej linii lotniczej Aeroflot? To jedyna rozsądna decyzja

Istotnym jest także fakt, że polski rząd może — a nawet ma pełne prawo do takiej czynności. Przykładem jest blokada importu węgla z Rosji, o czym poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. Według polityka Polska nie będzie importowała węgla z Rosji, a wszelki próby ośmieszenia tej decyzji, to działalność prokremlowska:

[…] dezinformacja ze strony Rosji bardzo szeroko odbija się w Polsce. Bardzo na to uczulam. Także narracja o rosyjskim węglu, którego jak podkreślam, nie kupują spółki skarbu państwa, nie jest prawdziwa. Jest to informacja kolportowana przez kanały dezinformacyjne, które są kontrolowane przez Rosjan.

Tymczasem Rosja grozi angielskim liniom akcjami odwetowymi. Według nieoficjalnych informacji w tym celu przygotowywane są blokady lądowania dla brytyjskich linii (między innymi BA) na terytorium całego Państwa Związkowego. Dotyczy to zatem także lądowań na terenie Białorusi.

Polska przygotowuje specjalny pociąg sanitarny dla rannych Ukraińców

AKTUALIZACJA 13:52

Premier Polski Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska zamknie przestrzeń powietrzną dla rosyjskiej linii lotniczej Aeroflot!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button