Raben
LotniczyTransport

Boeing sprzeda niemal setkę samolotów saudyjskim przewoźnikom

Duża umowa z dwoma saudyjskimi liniami jest warta 37 miliardów dolarów

Boeing potwierdził, że zdobył znaczące zamówienie z Arabii Saudyjskiej o wartości prawie 37 miliardów dolarów na nowe samoloty. Fundusz Inwestycji Publicznych tego kraju chciał przeforsować zakup 78 Boeingów 787, z opcją na kolejne 43 samoloty.

Boeing otrzymał zamówienie na nowe samoloty

Zamówienie Boeinga na nowe samoloty zostanie podzielone między flagowego przewoźnika Saudia i nową narodową linię lotniczą Riyadh Air. Boeing potwierdził zamówienie, na które składa się 39 Boeingów 787-9 i 787-10 dla Saudii (z opcją na 10 kolejnych) oraz 39 Boeingów 787-9 dla Riyadh Air (z opcją na 33 kolejne). Duża umowa z dwoma saudyjskimi liniami lotniczymi jest warta dla amerykańskiego producenta około 37 miliardów dolarów.

To znaczące zamówienie, które wesprze zaangażowanie Riyadh Air w dostarczanie światowej klasy wrażeń z podróży, jednocześnie wspierając miejsca pracy w amerykańskiej produkcji lotniczej w firmie Boeing i w całym naszym łańcuchu dostaw. Jesteśmy niezwykle dumni z naszego prawie osiemdziesięcioletniego partnerstwa na rzecz innowacji i zrównoważonego wzrostu w sektorze lotniczym Arabii Saudyjskiej. Nasza umowa opiera się na tym wieloletnim partnerstwie i jeszcze przez dziesięciolecia rozszerzy dostęp do bezpiecznych i zrównoważonych komercyjnych podróży lotniczych – powiedział prezes i dyrektor generalny Boeing Commerical Airplanes, Stan Deal.

Potencjalne zamówienie podkreśla siłę rosnącego rynku lotniczego w Arabii Saudyjskiej, także dla przewoźników niskokosztowych. Przykładem może być przewoźnik flynas, który w zeszłym roku podwoił swój wzrost i nie wykazuje oznak zatrzymania, ponieważ kontynuuje przyjmowaniem kolejnych dostaw nowych samolotów i otwiera nowe trasy.

Czytaj też: FAA zwiększy nadzór nad Boeingiem. Znowu chodzi o 737 MAX

Nowy przewoźnik Riyadh Air

Książę Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman oficjalnie ogłosił utworzenie linii Riyadh Air, która będzie bazować na międzynarodowym porcie lotniczym King Khalid (RUH) w Rijadzie. Linia lotnicza będzie działać obok obecnego flagowego przewoźnika tego kraju, Saudia, uzupełniając swoją siatkę i oferując różne usługi, zamiast bezpośrednio z nim konkurować. Pracując nad ambitnymi planami ekspansji, Riyadh Air będzie kierowany przez byłego prezesa Etihad Airways, Tony’ego Douglasa. Przewoźnik ma nadzieję na solidny wzrost i według oczekiwań utworzy bezpośrednio i pośrednio ponad 200 tys. miejsc pracy i przyczyni się do wzrostu PKB Arabii Saudyjskiej o 20 mld dolarów.

Nowa linia lotnicza odzwierciedla ambitną wizję Arabii Saudyjskiej, aby być w centrum kształtowania przyszłości globalnych podróży lotniczych i być prawdziwym pionierem w zakresie obsługi klienta. Zobowiązanie Riyadh Air wobec swoich klientów będzie polegało na integracji innowacji cyfrowych i autentycznej saudyjskiej gościnności, aby zapewnić bezproblemowe doświadczenie podróży. Pozycjonując linię lotniczą zarówno jako globalny łącznik, jak i podmiot napędzający podróże turystyczne i biznesowe do Arabii Saudyjskiej, nasze nowe samoloty 787-9 posłużą jako fundament dla naszych operacji na całym świecie, gdy będziemy budować szerszą sieć i łączyć naszych gości z Arabią Saudyjską – stwierdził dyrektor generalny Riyadh Air, Tony Douglas.

Po kilku trudnych latach, naznaczonych pandemią, uziemieniem Boeinga 737 MAX i późniejszymi problemami z dostawą Boeinga 787, wydaje się, że sytuacja amerykańskiego producenta wreszcie się poprawia.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Boeingi 737 wciąż na topie? Pierwszy raz trafią do Hongkongu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button