LotniczyTransport

LOT odwołuje loty do Rosji w reakcji na decyzję premiera!

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki wydał decyzję o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Na decyzję zareagowały polskie linie lotnicze, które latają nad Rosją w kierunku państw azjatyckich. LOT odwołuje loty do Rosji. 

LOT odwołuje loty do Rosji – planowane alternatywne trasy

PLL LOT zadecydowały o zawieszeniu połączeń do Moskwy oraz St. Petersburga od godziny 15.00 lokalnego czasu. Co więcej, dla rejsów tranzytowych zaplanowane jest opracowanie alternatywnych tras przelotu. Przekazano również, że dział obsługi klienta LOT-u będzie kontaktował się z pasażerami przebywającymi na terenie Rosji.

Zobacz także: Aeroflot z zakazem lądowania do Wielkiej Brytanii! Czas na Polskę

Wyłączenie przestrzeni powietrznej – decyzja polskiego rządu

Od rana 25 lutego rząd znajdował się pod naciskami dotyczącymi wyłączenia polskiej strefy powietrznej. Na Twitterze narastały apele polityków. Wspominaliśmy również o tym my. Odpowiedź Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów sprawiła, że polska przestrzeń przestała być dostępna dla rosyjskich samolotów. Zakaz ma wejść w życie od północy z piątku na sobotę. W ślad za rządem podążyły również PLL LOT. Wobec tego Polska, znajdująca się na trasie połączeń do największych europejskich stolic musi być pomijana, co generuje poważne problemy logistyczne. Jedyną opcją jest ominięcie Polski od północnej strony. Jeśli na podobne sankcje zdecydowałyby się inne kraje bałtyckie, Rosja miałaby jeszcze poważniejsze problemy.

Zobacz także: Odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Jakie mogłyby być konsekwencje?

Decyzja o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej z pewnością spotka się z kontrdecyzją Rosji. W czwartek decyzję o zablokowaniu lotów rosyjskich samolotów podjęła Wielka Brytania. Boris Johnson ogłosił, że po agresywnym ataku Rosji zakazuje się lotów do i ze Zjednoczonego Królestwa oraz wlatywania w przestrzeń powietrzną tego kraju przez Aerofłot. Ranem brytyjskie linie British Airways odwołały loty do stolicy Rosji. W odpowiedzi Rosja nałożyła takie same ograniczenia na brytyjskie samoloty. Jednak odcięcie rosyjskich samolotów ma wymiar symboliczny i znacznie utrudnia moskiewskim liniom lotniczych opracowanie alternatywnych tras. Co więcej, dochodzi również do dezorganizacji procesów logistycznych. Oczkuje się, że inne kraje Sojuszu również postąpią podobnie i wyłączą swoje strefy powietrzne przeciwko dla rosyjskich linii.

Wojna w Ukrainie uderzy w łańcuchy dostaw

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button