PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

Chevron wybuduje 30 nowych stacji wodorowych w Kalifornii

Ogłoszono nową inwestycję w Stanach Zjednoczonych. Chevron wybuduje 30 nowych stacji tankowania wodoru w Kalifornii. Projekt ten zrealizuje we współpracy z Iwatani Corporation of America. Stacje mają powstać do 2026 r.

Chevron wybuduje 30 nowych stacji wodorowych

W ramach podpisanej umowy między amerykańskim koncernem paliwowym Chevron, a spółką zajmującą się dostarczaniem wodoru – Iwatani Corporation of America, obie spółki do 2026 roku wspólnie wybudują 30 stacji tankowania wodoru w Kalifornii. W ramach umowy Chevron planuje sfinansować budowę obiektów, które mają znajdować się w punktach sprzedaży detalicznej pod marką Chevron w całym stanie. Stacje będą początkowo zasilać lekkie pojazdy, zachowując jednocześnie elastyczność obsługi pojazdów ciężkich w dłuższej perspektywie.

Zobacz również: Hiszpański CAF przetestuje pociąg z napędem wodorowym

Andy Walz, prezes Americas Fuels & Lubricants w Chevron stwierdził:

Chevron uważa, że ​​wodór może pomóc w obniżeniu emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu i innych trudnych do dekarbonizacji gałęziach przemysłu. Cieszymy się, że możemy współpracować z Iwatani w celu przyspieszenia całego łańcucha wartości w transporcie wodoru od produkcji do zakupu przez konsumentów, aby pomóc naszym klientom obniżyć intensywność emisji dwutlenku węgla w transporcie.

Niezbędny sojusz z doświadczoną spółką Iwatani

Dzięki współpracy z Iwatani, Chevron zyskał doświadczonego dostawcę wodoru. Iwatani jest największym dostawcą wodoru w Japonii i obecnie zaopatruje swoją rozległą bazę stacji tankowania wodoru oraz klientów przemysłowych za pośrednictwem pięciu zakładów produkcji ciekłego wodoru i dziesięciu zakładów produkujących wodór w postaci gazowej. W Kalifornii posiada 4 stacje tankowania wodoru. Zgodnie z umową Iwatani będzie obsługiwać i utrzymywać zakłady tankowania wodoru oraz świadczyć usługi logistyczne w zakresie dostaw i transportu. Chevron planuje również zaopatrzyć część stacji w nadwyżkę produkowanego wodoru w swojej rafinerii w Richmond i przyszłą produkcję wodoru z projektów pilotażowych realizowanych w północnej Kalifornii.

Zobacz również: Grupa ORLEN inwestuje w wodór. W planach budowa 10 hubów wodorowych

Prezes i dyrektor generalny Iwatani Corporation of America, Joseph S. Cappello pozytywnie wypowiedział się o współpracy z Chevron:

Wspólnie, Chevron i Iwatani stworzą jeden z najbardziej solidnych, pionowo zintegrowanych ekosystemów dostaw i infrastruktury w Kalifornii i będzie to model, który będzie można powielić na inne rynki

Chevron przyczyni się do rozbudowy skromnej infrastruktury wodorowej

Zgodnie ze stanem na 1 lutego 2022 r. w Stanach Zjednoczonych było otwartych zaledwie 50 stacji ładowania wodoru, czyli jedynie o 5 więcej niż na początku ubiegłego roku. Wszystkie znajdują się w stanie Kalifornia, w tym zdecydowana większość skoncentrowana w dwóch miastach – San Francisco i Los Angeles. 9 kolejnych stacji jest już w budowie, a 27 uzyskało już pozwolenia na budowę. Deklaracja budowy kolejnych 30 stacji do 2026 r. stanowi bardzo ważny krok i może przyczynić się do znacznego rozwoju infrastruktury tankowania wodoru w Stanach Zjednoczonych.

Sprzedaż samochodów na wodór w USA rekordowo wzrosła

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button