Info z rynkuKolejowyTransport

Polska przygotowuje specjalny pociąg sanitarny dla rannych Ukraińców

Wojna na Ukrainie dopiero się rozkręca.

Wojna na Ukrainie stała się faktem. Aby zminimalizować straty po stronie cywilnej, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przygotowaniu specjalnego pociągu sanitarnego. Pojazd będzie przywoził rannych od granicy z Ukrainy do polskich szpitali.

Wojna na Ukrainie. Polska przygotowuje specjalny pociąg sanitarny

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską przekazał, że 120 szpitalu w Polsce jest gotowych do przyjęcia rannych z Ukrainy. W tym celu rząd przygotowuje zapasy leków oraz specjalny pociąg sanitarny, który będzie woził poszkodowanych z Ukrainy do Polski.

Wszystko przez atak Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się dzisiaj około 5 rano. Putin rozkazał jednostkom wojskowym zaatakowanie nie tylko celów wojskowych, ale również cywilnych w wyniku czego setki osób zostało rannych.

Raben

Ponadto według wielu doniesień zaatakowano obiekty cywilne, między innymi na Port lotniczy Kijów-Hostomel. Rosyjscy żołnierze zawieszają w międzyczasie swoje flagi nawet na granicy Ukrainy, między innymi w Nowa Kachowka, 60 km na północ od granicy Krymu.

Czytaj również: Spadek wartości Rubla. Rosyjska giełda traci 250 mld USD na wartości

Z tego powodu Adam Niedzielski przekazał w rozmowie z WP, że:

W przygotowaniu z naszej strony jest pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych. W najbliższych dniach zaplanowane są ćwiczenia z jego użyciem. Będzie odbierał rannych z granicy z Ukrainą. To rozwiązanie stworzone zupełnie od zera, do tej pory nie było wykorzystywane w Polsce.

Minister zdrowia wskazał również, że:

Jednocześnie mamy już listę 120 szpitali na terenie całego kraju, do których mogą trafiać poszkodowani. W sumie szacujemy na ten moment, że możliwe byłoby przyjęcie kilku tysięcy pacjentów — rannych w wyniku działań militarnych, w tym również ciężko rannych.

Czytaj również: Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Rosją

W międzyczasie coraz częściej dochodzą informacje z ataków na cele logistyczne w całym kraju. Również tereny zachodnie nie mogą czuć się bezpieczne, przykładem czego jest atak na lotnisko w Iwano-Frankowsku (Stanisławów).

Wojna na Ukrainie. Polska oferuje pomoc

MSWiA poinformowało również, że w Polsce powstanie 9 punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Punkty powstaną w woj. lubelskim i podkarpackim. Jak wskazał minister Mariusz Kamiński:

Będziemy wspierali państwo ukraińskie i naród ukraiński. Będziemy wspierali każdego naszego ukraińskiego sąsiada, jeśli będzie potrzebował takiej pomocy. Będzie mógł on liczyć na solidarność państwa polskiego i wierzę, że także na solidarność każdego Polaka.

Ukraińskie służby poinformowały również, że wojska rosyjskie dostały się już na teren obwodu kijowskiego. Wszystko dzięki atakowi z terytorium Białorusi – według informacji w ataku biorą udział także żołnierze z tego kraju.

Unijne embargo na gaz zmniejszyłoby PKB Rosji o prawie 3%, a na ropę o ponad 1%

W wyniku działań wojennych Koleje Ukraińskie zapowiedziały zorganizowanie pociągi ewakuacyjne, które będą starały się zabierać uciekających mieszkańców. Polska do tej pory nigdy nie korzystała z tego typu pojazdów, dlatego minister Niedzielski nie poinformował, kiedy można spodziewać się uruchomienia pociągów sanitarnych. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż sytuacja jest rozwojowa i bardzo dramatyczna. W związku z tym można spodziewać się podobnych działań już w najbliższym czasie.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button