PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Sprzedaż pojazdów elektrycznych w 2021 r. wzrosła dwukrotnie!

Prawdziwa rewolucja na światowym rynku motoryzacji dzieje się na naszych oczach. Sprzedaż pojazdów elektrycznych w 2021 r. na świecie wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do 2020 r. A wszystko pomimo pandemii i problemów sektora motoryzacyjnego.

Sprzedaż pojazdów elektrycznych na świecie w 2021 r. zdecydowanie wzrosła

Według danych firmy konsultingowej LMC Automotive, światowa sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła w ubiegłym roku do 4,5 miliona z 2,1 miliona w 2020 roku. Samochody elektryczne stanowiły 6,3 proc. światowej sprzedaży pojazdów w 2021 r., co oznacza trzykrotny wzrost udziału w rynku od 2019 r. (przed pandemią koronawirusa). A wszystko to pomimo kryzysu na rynku motoryzacyjnym spowodowanym przez m.in. brak chipów, co zmusiło wielu producentów samochodów do tymczasowego zamknięcia fabryk. W 2021 r. z linii montażowych zjechało 72 mln samochodów w porównaniu do 80 mln w 2019 r.

Zobacz również: Sprzedaż samochodów w Europie spadła o 22%. To najgorszy rok od lat

Końcówka 2021 r. była jeszcze lepsza. Według wspomnianej wcześniej LMC Automotive pojazdy elektryczne zdobyły w grudniu 10% udziału w światowym rynku. W tym samym miesiącu w Europie Zachodniej sprzedano po raz pierwszy więcej samochodów elektrycznych niż samochodów z silnikiem Diesla. Dane z grudnia są jednak, jak wskazują eksperci, pewnym wyjątkiem spowodowanym naciskiem ze strony producentów by przed końcem roku sprzedać odpowiednią liczbę pojazdów elektrycznych i wyrobić się w normach emisyjnych.

Presja ze strony rządów na sprzedaż elektryków

Rządy zwiększyły presję na producentów samochodów, aby ograniczyli emisje CO2 i przestawili produkcję na pojazdy elektryczne. Odbywało się to poprzez zarówno oferowanie różnych ulg podatkowych i dopłat, jak również poprzez ograniczenia prawne. Na przykład Unia Europejska planuje nałożyć grzywny na producentów samochodów, jeśli nie zmniejszą średnich rocznych emisji swoich flot o 15% do 2025 r. i do 37,5% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2021 r. Najnowsze plany UE wskazują, że do 2035 r. może być wprowadzony zakaz sprzedaży pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi.

Dominacja Tesli w sprzedaży samochodów elektrycznych

W wyścigu technologicznym i sprzedażowym w branży elektromobilności zdecydowanie króluje amerykański koncern Tesla. Model 3 Tesli był najczęściej sprzedawanym na światowym rynku pojazdem elektrycznym – sprzedano ponad 540 tys. sztuk. Firma  dostarczyła rekordową liczbę 936 000 samochodów, co stanowi wzrost o 87% w porównaniu z 2020 r.

Zobacz również: Produkcja samochodów w Niemczech się załamała. Najmniej od 1975 roku

W Europie Tesla ma jednak poważnego konkurenta. Grupa Volkswagen dostarczyła 453 tys. pojazdów elektrycznych w 2021 r., a to prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Volkswagen zobowiązał się wydać w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 100 miliardów dolarów na elektryfikację swojej floty. Grupa jest już liderem rynku w Europie. Według niektórych prognoz sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrośnie o 75 proc. do ponad 8 milionów w 2022 roku, a do końca dekady samochody elektryczne będą stanowić ponad 60 proc. sprzedaży pojazdów we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce rośnie! Rekordowy wynik

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button