DrogowyTransport

Miliardowe inwestycje GM mają pomóc w zdetronizowaniu Tesli

General Motors planuje zwiększyć inwestycje, aby zdetronizować Teslę pod względem sprzedaży do 2025 roku. Ponadto gigant motoryzacyjny do połowy tej dekady chce wyprodukować milion samochodów elektrycznych. Inwestycje GM sięgają miliardów USD. 

Inwestycje GM w branżę samochodów elektrycznych

Do 2024 roku General Motors planuje zainwestować ok. 6,6 mld USD w stanie Michigan. W planach jest zwiększenie produkcji elektrycznych pick-upów oraz budowa fabryki ogniw do pojazdów elektrycznych. Nowe wydatki są częścią strategii GM, która zakłada zwiększenie zdolności produkcyjnych w najbliższych latach. Dzięki niej przedsiębiorstwo planuje do 2025 roku sprzedać łącznie milion samochodów elektrycznych na świecie, a tym samym zagrozić pozycji Tesli na rynku.

Dyrektor generalna GM Mary Barra, powiedziała w oświadczeniu:

Do połowy dekady będziemy mieć produkty, pojemność ogniw akumulatora i zdolność montażu pojazdów, aby stać się liderem pojazdów elektrycznych.

Zobacz także: LG buduje pod Wrocławiem największą na świecie fabrykę baterii

Wyzwania stojące przed GM

GM czeka zatem dużo pracy. Tesla nie publikuje szczegółowych informacji dotyczących sprzedaży na amerykańskim rynku. Z szacunków analityków wynika, że w ubiegłym roku firma Muska dostarczyła na całym świecie 936 172 pojazdów elektrycznych. Dla porównania, Chevrolet marki GM sprzedał w zeszłym roku mniej niż 25 000 elektryków, zajmując trzecie miejsce pod względem sprzedaży pojazdów elektrycznych w USA za Teslą i Fordem. Ford sprzedał w Stanach Zjednoczonych 27 140 Mustangów Mach-E EV.

Zobacz także: Toyota liderem sprzedaży w USA. General Motors został zdetronizowany!

Inwestycje GM obejmują m.in. budowę fabryki akumulatorów we współpracy z LG. Ponadto  planowane jest przeprowadzenie modernizacji zakładu Orion Assembly na przedmieściach Detroit. Po przeprowadzonych pracach zakład będzie mógł produkować elektryczne ciężarówki, takie jak nadchodzące wersje Chevroleta Silverado i GMC Sierra. Na ten cel przeznaczono 4 mld USD. Dodatkowo przeznaczone zostanie 510 mln dolarów na dwa zakłady na obszarze Lansing, które będą się zajmować modernizacją pojazdów nieelektrycznych.

GM planuje, że do 2030 roku przekształci połowę swoich mocy montażowych w Ameryce Północnej na produkcję pojazdów elektrycznych. To duże wyzwanie, które stoi przed amerykańskim producentem. Inwestycje GM mają pomóc w stworzeniu 4000 nowych miejsc pracy i utrzymaniu etatów dla 1000 obecnych pracowników.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button