DrogowyTransport

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce rośnie! Rekordowy wynik

Niedawno ukazał się najnowszy „Licznik Elektromobilności” przedstawiający podsumowanie sprzedaży aut elektrycznych w Polsce w 2021 r. W ubiegłym roku sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce była wyższa o prawie 100 proc. w stosunku do 2020 r. 

Rekordowa sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce

Według danych, na koniec grudnia 2021 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 38 001 osobowych oraz 1657 użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W ubiegłym roku ich liczba zwiększyła się o 20 253 nowe pojazdy, czyli aż o 93 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 r. W 2021 r. pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49 proc. (18 795 szt.) wszystkich pojazdów elektrycznych, a pozostałą część stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 19 206 szt.

Zobacz również: Pojazdy elektryczne mogą zniszczyć polski przemysł motoryzacyjny

Ostatni rok podsumował Jakub Faryś, Prezes PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego):

Za nami trudny rok 2021, w którym kryzys półprzewodnikowy spowodował bardzo duże zawirowania na rynku motoryzacyjnym. Ponieważ w pojazdach niskoemisyjnych ilość półprzewodników jest znacznie większa niż w pojazdach konwencjonalnych, tym bardziej cieszy, że rosną rejestracje samochodów z napędami alternatywnymi. W 2021 roku Polsce zarejestrowano ich ponad 34 procent. Warto podkreślić, że od kilku miesięcy obserwujemy znaczny wzrost liczby rejestracji hybryd plug-in, które przy właściwej eksploatacji w czasie jazdy miejskiej mają zalety samochodu elektrycznego bateryjnego zaś poza miastem mają zasięgi porównywalne z samochodami konwencjonalnymi. Rewolucja w branży motoryzacyjnej jest faktem, ale mimo tego, bieżący rok będzie czasem wytężonej pracy legislacyjnej, bo czeka nas wejście w życie kilkunastu dyrektyw i rozporządzeń, z których znaczna część będzie dotyczyła pojazdów niskoemisyjnych

Zobacz również: Produkcja samochodów w Niemczech się załamała. Najmniej od 1975 roku

Wzrosła także znacznie (prawie 100 proc.) liczba elektrycznych samochodów użytkowych i dostawczych z 839 na koniec grudnia 2020 r., do 1657 na koniec ubiegłego roku. Flota elektrycznych motocykli i motorowerów wzrosła z 8941 szt. w 2020 r. do 10 650 szt. w 2021 r. Duży wzrost nastąpił również we flocie autobusów elektrycznych (220 nowych pojazdów), których obecnie po polskich drogach jeździ 651 szt.

Lepsza infrastruktura ładowania dla samochodów elektrycznych w Polsce

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1 932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3 784 punkty). Dla porównania na koniec 2020 r. w Polsce funkcjonowały 1364 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2 641 punktów). W samym tylko grudniu ubiegłego roku uruchomiono 119 nowych stacji ładowania.

Te wyniki skomentował Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych):

Końcówka roku, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, zakończyła się mocnym akcentem. Biorąc pod uwagę dane z 12 miesięcy, w grudniu zarejestrowano prawie jedną piątą osobowych BEV i oddano do użytku 21% ogólnodostępnych stacji ładowania. Mimo pewnych obaw związanych z niedoborem półprzewodników w rok 2022 wchodzimy z dużą dawką optymizmu. W 2021 r. wielomiesięczne starania branży przyniosłe wymierne efekty w postaci optymalizacji szeregu przepisów prawnych regulujących obszar zeroemisyjnego transportu, w szczególności nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ukoronowaniem intensywnego dialogu z NFOŚiGW było wdrożenie kompleksowego systemu wsparcia rynku emobility obejmującego jego najważniejsze komponenty: pojazdy elektryczne, stacje ładowania oraz niezbędną infrastrukturę elektroenergetyczną. To wszystko sprawia, że rok bieżący ma szansę stać się przełomowym okresem dla rozwoju elektromobilności w Polsce

Zobacz również: Katalog samochodów elektrycznych 2021. Więcej modeli w salonach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button