LotniczyTransport

Ryanair odebrał pierwsze samoloty Boeing 737-8 MAX. Czy są bezpieczne?

Ryanair zadecydował o zakupie „odświeżonych” samolotów Boeing 737-8 MAX. Dzięki wielu testom bezpieczeństwa i nowym certyfikatom korporacja na nowo chce odzyskać zaufanie inwestorów i pasażerów. Czy jej się to uda?

Problemy z modelami 737-8 MAX spowodowały, że Boeing musiał zmierzyć się z największym kryzysem w historii firmy.  Firma musiała uziemić wszystkie swoje samoloty po dwóch katastrofach, w których zawiodła ich elektronika (system MCAS). Teraz jednak samoloty przeszły wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa i zmieniły swoją nazwę, aby nie być kojarzonymi z nieszczęśliwymi wypadkami.

Z tego powodu Ryanair zdecydował o kontynuowaniu zamówienia, które złożył już w 2014 roku. Początkowo dotyczyło to 100 samolotów, ale obecnie jest to aż 210 maszyn amerykańskiej korporacji. Według przedstawicieli spółki, zakup wiąże się również ze sporymi oszczędnościami.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Porwanie samolotu Ryanair zbanuje białoruską Belavia Airlines w UE?

Maszyny będą zabierały o 4% więcej pasażerów, a zużycie paliwa spadnie aż o 16% na miejsce. Ponadto, jak wynika z informacji producenta – zmniejszenie emisji CO2 i hałasu wyniesie nawet 40%.

Pierwszy model został odebrany na lotnisku w Dublinie po dwóch latach przerwy i gruntownych kontrolach.

Przewoźnik liczy, że nowe dostawy Boeingów 737-8, które przez prasę zostały nazwane jako „gamechangers„, sprawią, że o wiele klientów skorzysta z oferty wakacyjnej. A to w odradzającym się po pandemii świecie jest bardzo korzystne pod kątem ofertowym.

Tymczasem jak wynika z informacji firmy Boeing, system MCAS, który zawinił w ostatnich katastrofach, przeszedł gruntowne zmiany technologiczne. Przede wszystkim opiera się o dwa czujniki latania, a jego aktywacja włączana jest jedynie raz. Wcześniej to właśnie problem z tym procesem doprowadził do dwóch katastrof, w którym łącznie zginęło 346 osób.

Źródło: Reuters

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button