PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Bez kategorii

Polska firma NED-Project stworzy jacht napędzany energią jądrową!

Polska firma NED-Project zaprojektowała statek Earth 300 Climate Research Vesse, który jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Jacht został zaprojektowany w taki sposób, aby niemal od razu stać się cudem techniki. Mierzący 300 metrów, został zwieńczony 13-piętrową „sferą nauki”. I choć jest on dopiero w planach, to już teraz projekt robi ogromne wrażenie. Tym bardziej że ma on być w pełni napędzany energią jądrową.

Jacht został zaprojektowany przez architekta morskiego, założyciela firmy Iddes Yacht, Ivána Salasa Jeffersona. Celem nadrzędnym projektu, było stworzenie statku, który postara się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania na temat różnych dziedzin nauki, począwszy od fizyki, a kończąc na oceanografii.

Statek został wyposażony w 22 najnowocześniejsze laboratoria badawcze, wspornikowy pokład obserwacyjny i posiada miejsce dla 160 naukowców (wraz z dziesiątkami innych ekspertów i studentów), 164 członków załogi obsługujących statek i wreszcie 20 kabin dla „gości VIP”. Jednak najbardziej imponująca część statku Earth 300, jest to, że ma w pełni opierać się na „czystej” energii jądrowej.

polski statek napędzany energią jądrową
Źródło: Earth 300, Ned-Project

Jak informuje portal Yanko Design statek cechuje się wyjątkowym designem, który jest niespotykany w swojej dziedzinie. Jak przekazał architekt, projekt został stworzony, aby inspirować innych twórców i zachęcać do zdobywania wiedzy.

Ocean Infinity buduje 78-metrowe, bezzałogowe, zrobotyzowane statki

Polska firma NED-Project odpowiada za budowę statku napędzanego energią jądrową

Statek jest budowany przez polską firmę NED-Project zajmującą się architekturą morską. Według planów ma być gotowy do wodowania już w 2025 roku. Jak przeznaczyła polska spółka:

Nasze kompetencje i gotowość do innowacji były głównym powodem, dla którego staliśmy się partnerem odpowiedzialnym za pełen zakres architektury morskiej i inżynierii.

polski statek napędzany energią jądrową
Źródło: Earth 300, Ned-Project

Projekt został ogłoszony raptem tydzień temu w Singapurze. Polska spółka znalazła się w gronie takich partnerów, jak IBM, CORE POWER (UK) Ltd, Global Green oraz RINA.

Earth 300 będzie również zasilany przez unikalny „reaktor na stopione sole”. Jest to nowa generacja energii atomowej, która jest bezpieczna, zrównoważona, w 100% zeroemisyjna. Została opracowana przez TerraPower – firmę zajmującą się innowacjami nuklearnymi, założoną przez Billa Gatesa.

polski statek napędzany energią jądrową
Źródło: Earth 300, Ned-Project

 

Elektryczna ciężarówka Nikola Tre napotkała poważny problem techniczny

Jak podaje spółka Ned-Project, parametry statku Earth 300 wynoszą:

Długość: 300 metrów;

Szerokość: 46 metrów;

Wysokość: 60 metrów;

22 Laboratoria;

20 kabin VIP;

160 naukowców;

20 stałych ekspertów;

20 studentów;

40 Gości VIP;

165 członków załogi;

polski statek napędzany energią jądrową
Źródło: Earth 300, NED-Project

Spółka Ned-Project została założona w 2010 roku przez Piotra Bilona, Jerzego Pietrzaka i Zbigniewa Szyca.

Źródło: Gospodarka Wodna, Yanko Design, Ned-Project, Earth300

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button