PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Porwanie samolotu Ryanair zbanuje białoruską Belavia Airlines w UE?

Białoruska linia lotnicza może zostać zablokowana na terenie całej Unii!

Dzisiejsze porwanie samolotu Ryanair Sun, który został zarejestrowany w Polsce, może mieć bardzo przykre konsekwencje dla reżimu Aleksandra Łukaszenki. Na rozkaz dyktatora, zostały poderwane myśliwce MiG-29, aby uprowadzić Romana Pratasiewicza, twórcę portalu Nexta. Pojawiają się głosy, aby całkowicie zablokować białoruską linię lotniczą Belavia Airlines z lotów w przestrzeni powietrznej UE.

Samolot Ryanair Sun leciał z Aten do Wilna, jednakże kiedy był w przestrzeni powietrznej Białorusi, został „eskortowany” do Mińska. Władze reżimu Łukaszenki stwierdziły, że na pokładzie była bomba.

Samolot Ryanair zmuszony do lądowania w Mińsku przez wroga Łukaszenki!

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że akcja służb specjalnych była przygotowana po to, aby uprowadzić Romana Pratasiewicza. Mężczyzna był jednym z inicjatorów protestów przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim, w których Łukaszenko nieuczciwie wygrał.

Na wieść o ataku, premier Mateusz Morawiecki napisał na swoim Twitterze, że na jutro zwołuje pilne spotkanie Rady Europejskiej. Celem mają być kolejne sankcje, które będą bardzo uciążliwe dla dyktatora oraz całej gospodarki białoruskiej. Prawdopodobnie chodzi też o sektor lotniczy.

Jak informuje The Independent, lot Ryanair 4978 z Aten do Wilna został porwany, ponieważ „informacje” wskazywały na „zagrożenie bombowe”. Potwierdza to Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która oświadczyła, że:

Mocno zaniepokojona oczywistym przymusowym lądowaniem samolotu linii Ryanair i jego pasażerów, co może stanowić naruszenie konwencji chicagowskiej.

Jak wyglądało porwanie polskiego Ryanaira przez białoruskie służby?

Samolot wystartował ze stolicy Grecji o godz. 10.29 rano czasu greckiego, aby pokonać trasę do stolicy Litwy. Był to rutynowy niedzielny poranny lot pomiędzy tymi dwoma miastami największej europejskiej taniej linii lotniczej. Trasa wiedzie w kierunku północnym, która prowadzi przez Bułgarię, Rumunię, zachodnią Ukrainę i Białoruś.

O godzinie 12.45, będąc w przestrzeni powietrznej Białorusi, pasażerowie spodziewali się rozpocząć zniżanie, aby zdążyć do Wilna. Zamiast tego samolot zwolnił i skręcił na wschód, lądując pół godziny później w Mińsku.

Jak informuje Indepentent:

Rzecznik Ryanair przekazał, że kontrolerzy ruchu lotniczego na Białorusi poinformowali pilotów o „potencjalnym zagrożeniu bezpieczeństwa na pokładzie”. Następnie poinstruowali ich, aby „przekierowali się na najbliższe lotnisko, Mińsk”. Tyle że samolot znajdował się zaledwie 60 mil na południe od planowanego celu podróży – Wilna, i prawie dwa razy dalej od Mińska.

Pojawiły się również głosy ekspertów, że na jutrzejszym pilnym spotkaniu Rady Europejskiej padną nowe sankcje przeciwko dyktaturze A. Łukaszenki. Jedną z nich może być pełna blokada przestrzeni powietrznej dla białoruskiej linii lotniczej Belavia Airlines. Sankcję mogą także dotyczyć blokady rachunków bankowych białoruskich decydentów oraz kwestii handlowych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button