PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuTransport

Belavia Airlines zawiesza połączenia. Białoruskim liniom grozi bankructwo

Pokłosie porwania samolotu Ryanair uderzy w białoruską gospodarkę.

Białoruska państwowa linia lotnicza Belavia ogłosiła, że zawiesza połączenia do 12 kierunków. Na liście jest Warszawa, Mediolan, Amsterdam, Rzym, Frankfurt, Berlin, Monachium, Hanower, Wiedeń, Bruksela, Barcelona oraz Kaliningrad. Decyzja podyktowana jest blokadą przestrzeni powietrznej dla samolotów z tego kraju na terenie UE.

Jako jedni z pierwszych informowaliśmy o możliwym banie dla białoruskiej linii Belavia Airways. Zakaz podyktowany jest „piractwem powietrznym” do którego doszło w ostatnią niedzielę. Porwanie samolotu Ryanair przez białoruskie służby i zmuszenie go do lądowania w Mińsku wywołało szok na arenie międzynarodowej. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) obecnie organizuje komisję do zbadania tej sytuacji.

Linia lotnicza Belavia już zaczęła odczuwać skutki decyzji Łukaszenki. Wczoraj, 26 maja samolot tej linii na trasie do Barcelony miał problemy z przelotem nad Polską. Ostatecznie nie został wpuszczony do przestrzeni powietrznej Francji, Samolot po kilku próbach przedostania się na teren UE musiał powrócić do Mińska.

W oficjalnym komunikacie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przekazano, że decyzja nie leżała po stronie polskiej.

Porwanie samolotu Ryanair zbanuje białoruską Belavia Airlines w UE?

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi Anatol Hłaz, przekazał, że było to bezprawne, ponieważ nie ma obecnie decyzji ICAO w tej sprawie. W oświadczeniu powiedział:

To powietrzne piractwo, absolutnie skandaliczny fakt i niemoralny czyn. Fakty są takie, że samolot już wystartował i chociaż nie było ograniczeń ze strony władz Hiszpanii, służby lotnicze, przede wszystkim Francji, już w czasie lotu zamknęły przestrzeń powietrzną. W efekcie samolot musiał latać w kółko.

Źródło: Flyradar24

Na poniedziałkowym szczycie w Brukseli zadecydowano o zakazie przelotów białoruskich linii lotniczych nad terytorium Unii Europejskiej. Dodatkowo wydano decyzje o pełnej blokadzie i dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowano o omijaniu przestrzeni powietrznej Białorusi. Większość linii lotniczych m.in. LOT, Lufthansa, Austrian Airlines i Air Baltica dostosowało do zaleceń.

Białoruska linia Belavia Airlines może zbankrutować?

Belavia odwołała ostatnio wszystkie loty do Szwecji, Finlandii, Francji, Czech, Wielkiej Brytanii oraz na Łotwę, Litwę i Ukrainę. Przewoźnik poinformował, że obecnie odwołała większość lotów od 27 maja do 30 października 2021. W wydanym komunikacie przekazano, że:

Pasażerowie mogą zmienić datę wylotu biletu lub odzyskać jego pełną wartość bez ponoszenia kar w ciągu roku od daty zakupu.

Najciekawszym zakazem jest blokada Kalingradu, ponieważ wynika on z zakazu przelotów nad Polską i Litwą. Według rozkładu była to jedna z głównych destynacji tej linii. Wszystko to oznacza, że linia może mieć ogromne problemy finansowe.

Istnieje również ryzyko, że w obecnej sytuacji narodowe linie lotnicze Białorusi zostaną wykupione przez rosyjski Aeroflot, zgodnie z „braterską pomocą”. To jednak postawi Łukaszenkę w jeszcze gorszej pozycji, ponieważ według ekspertów, lotnictwo stanowi 2-3% PKB całego kraju.

Obecnie nad niebem Białorusi oprócz Belavii latają Aeroflot, Turkish Airlines oraz Air China.

Źródło: Belavia

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button