Info z rynku

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka wprowadził rewolucyjny Covid Detector

System pozwala na szybki i bezinwazyjny test na koronawirusa.

Covid Detector, to według firmy ML System rewolucyjny przyrząd do testowania osób, które ewentualnie mogą chorować na COVID-19. Urządzenie zostało właśnie dostarczona na Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Według twórców ma w ciągu kilku sekund sprawdzić, czy pasażerowie mają zostać wysłani na kwarantannę.

W lutym tego roku do podrzeszowskiego Zaczernia przyjechał prezydent Andrzej Duda. Wówczas wizytacja głowy państwa miała na celu sprawdzenie postępów prac firmy ML System, które było jeszcze przed końcowymi ekspertyzami.

4h z Rzeszowa do Gdańska pociągiem? Dzięki CPK będzie to możliwe

Na szczęście wszystkie badania kliniczne potwierdziły działanie urządzenia, dlatego firma podpisała list intencyjny z Portem Rzeszów-Jasionka. Według informacji producenta urządzenie ma zacząć pracę już w tegoroczne wakacje. Co więcej, Covid Detector ma stanąć również na lotnisku Chopina w Warszawie. Do tego czasu musi jednak uzyskać niezbędne dokumenty, które pozwolą mu na uzyskanie końcowej certyfikacji.

Jak działa Covid Detector?

ML System informuje, że urządzenie korzysta z tak zwanej spektroskopii rozproszeniowej. Jej zadanie polega na określeniu specyficznego głównie dla koronawirusa SARS-CoV-2 widma. Dzięki temu umożliwiona jest rzeczywista ocena próbki z wydychanego powietrza, którą przekazała badana osoba. Wynik możliwy jest już po kilku sekundach od ekspozycji.

Jak przekazał Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka:

To doskonała wiadomość dla pasażerów, którzy bezpośrednio po przylocie do Rzeszowa będą mogli szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa.  Mamy szansę jako pierwszy port regionalny w Polsce zapewnić podróżnym tego rodzaju innowacyjną usługę. Wierzę, że Covid Detector pomoże zredukować stres związany z podróżą i przyczyni się do zwiększenia ruchu pasażerskiego.

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka, jest pierwszym lotniskiem w Polsce, które będzie obsługiwało to urządzenie. Jak wskazała wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart – rozwiązanie może przyczynić się do „przyspieszenia powrotu do normalności”.

Covid Detector
Źródło: www.rzeszowairport.pl

Kongres 590: PKP Intercity zakupi 23 szybkie pociągi jeżdżące 250 km/h

Z kolei jak przekonuje Dawid Cycoń, prezes ML System S.A:

Szybka diagnostyka w miejscach publicznych będzie miała kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem i jego mutacjami, a w przyszłości z innymi patogenami. Cyfrowa postać materiału genetycznego pobranego od tysięcy ludzi da niespotykane wcześniej możliwości badawczo-analityczne do wykrywania wielu chorób, nie tylko koronawirusa. Będzie to możliwe dzięki tworzeniu sieci zależności z wykorzystaniem m.in. zjawisk fizyki kwantowej i uczenia maszynowego.

Covid Detector będzie znajdować się w strefie otwartej terminala pasażerskiego. Oznacza to, że będzie dostępny zarówno dla pasażerów jak również osób im towarzyszących.

Źródło i zdjęcia dzięki uprzejmości Rzeszów Airport.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button