Transcash faktoring
DrogowyTransport

Rzeszów inwestuje 20 mln zł w nowe elektryczne autobusy Solaris

Miasto musiało dołożyć 4,2 mln złotych.

Rzeszowska komunikacja miejska inwestuje 20,6 mln zł w sześć nowych elektrycznych autobusów Solaris i infrastrukturę ładowania, dążąc do celu stania się miastem neutralnym klimatycznie i zapewniając mieszkańcom nowoczesny, ekologiczny transport publiczny.

Elektryczne autobusy Solaris dla Rzeszowa

11 kwietnia, Rzeszów podpisał umowę z firmą Solaris na dostawę sześciu małych, zeroemisyjnych autobusów napędzanych energią elektryczną. Wartość tej inwestycji to nieco ponad 20,6 mln zł. Urząd Miasta Rzeszowa wybrał najkorzystniejszą ofertę Solaris Bus & Coach, pokonując ofertę firmy ARP E-Vehicles. Miasto musiało jednak dołożyć 4,2 mln zł, ponieważ przewidziany budżet na to zamówienie okazał się mniejszy niż wartość obu ofert.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreślił, że zakup zeroemisyjnych pojazdów wpisuje się w politykę tworzenia miasta neutralnego klimatycznie. Wyraził także nadzieję na dalsze inwestycje w pojazdy wodorowe w przyszłości. Krzysztof Musiał, dyrektor Sprzedaży Regionu Południowo-Wschodniego Solaris Bus&Coach Sp. z o.o.  zaznaczył, że:

Cieszymy się, że kolejne nasze autobusy zasilą tabor miejski Rzeszowa. Nasze produkty są tu obecne od lat i współpraca z miastem świetnie się układa.

Źródło: Grzegorz Bukała/ Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Czytaj również: Most energetyczny Chmielnicki – Rzeszów może zostać poddany renowacji. Czeka nas tańsza energia?

W ramach umowy Solaris dostarczy sześć małych, niskopodłogowych, jednoczłonowych autobusów o długości ok. 9,3 m, zasilanych energią elektryczną. Pojazdy będą kompletnie wyposażone w zestawy elektroniki pokładowej, w tym biletomaty mobilne. Autobusy będą mogły również pomieścić na pokładzie do 65 pasażerów. W ramach zamówienia dostarczą również sześć ładowarek stacjonarnych do zamontowania na zajezdni autobusowej przy ul. Lubelskiej.

Źródło: Grzegorz Bukała/ Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Ładowarki stacjonarne wraz z nowymi autobusami

Montaż ładowarek planowany jest na 18 września, natomiast autobusy mają dotrzeć do Rzeszowa do 16 października. Cała inwestycja, obejmująca autobusy i infrastrukturę ładowania, wynosi ponad 20,6 mln zł. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pokrywając ok. 70% wartości inwestycji.

Obecnie tabor rzeszowskiej komunikacji liczy 223 pojazdy, w tym 10 elektrycznych. Dzięki nowym autobusom Solaris, liczba zeroemisyjnych pojazdów wzrośnie, przyczyniając się do realizacji celów ekologicznych miasta. Pierwotnie zakładano zakup autobusów zasilanych gazem, ale gwałtownie rosnące ceny tego paliwa skłoniły ratusz do zmiany napędu na bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Decyzja o wyborze autobusów elektrycznych pozwoli miastu na dalsze ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zredukowanie kosztów eksploatacji komunikacji miejskiej.

Hamburg stawia na wodorowe Solarisy. Miasto kupuje 5 autobusów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button