PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuIntralogistykaLotniczyTransport

FedEx przeprowadza restrukturyzację. Zaoszczędzi setki milionów

Celem jest obniżenie kosztów usług poprzez bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i zwiększenie elastyczności sieci

FedEx przeprowadza restrukturyzację swojej sieci powietrznej, aby zaoszczędzić rocznie 700 milionów dolarów. Aby to osiągnąć, firma będzie zmniejszać godziny lotów, ograniczy inwestycje w samoloty i przekieruje przesyłki nie-priorytetowe na transport naziemny lub inne linie lotnicze. Firma będzie także polegała na partnerach, zamiast inwestować we własną flotę.

FedEx przeprowadza restrukturyzację

FedEx przeprowadza restrukturyzację globalnej sieci lotniczej w ramach inicjatywy, której celem jest zaoszczędzenie 4 miliardów dolarów na poziomie strukturalnym i zwiększenie zyskowności do końca roku podatkowego 2025. Firma zamierza połączyć swoje jednostki ekspress, transportu naziemnego i usług w jedno przedsiębiorstwo oraz przeorganizować swoją sieć w celu osiągnięcia większej efektywności, co ma przynieść dodatkowe 2 miliardy dolarów oszczędności.

Jak informuje portal FreightWaves, celem poprawy struktury jest obniżenie kosztów usług poprzez bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i zwiększenie elastyczności sieci pod względem kosztów. Strategia FedEx obejmuje mniejsze wykorzystanie własnych samolotów, przyspieszenie wycofywania frachtowców MD-11 oraz korzystanie z usług kontraktowych, komercyjnych przewozów lotniczych i transportu samochodowego. Czterdzieści procent globalnych oszczędności wynikać będzie ze zmniejszenia zużycia paliwa lotniczego.

Większa elastyczność w sposobie przemieszczania wolumenu sprawi, że będziemy mogli wykorzystać naszą flotę do tego, do czego jest przeznaczona: szybkiego przemieszczania wartościowych przesyłek o ściśle określonych terminach dostaw na całym świecie. Zmieniamy model „lot-lot-lot” dla dużej części tego ruchu na znacznie bardziej ekonomiczny model „ciężarówka-lot-ciężarówka” – powiedział Richard Smith, szef FedEx Express, który będzie pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego linii lotniczych i międzynarodowych w ramach reorganizacji.

Czytaj też: FedEx będzie częściej korzystać z samolotów innych firm

FedEx poprawia efektywność

Pierwsza faza strategii poprawy efektywności FedEx rozpoczęła się miesiące temu. W trzecim kwartale roku podatkowego gigant zmniejszył wykorzystanie samolotów o 8%, wycofał z użytku dziewięć samolotów cargo i postanowił wykorzystać na niektórych trasach mniejsze samoloty. Te działania przyniosły firmie oszczędności w wysokości 1,2 miliarda dolarów.

Jak informuje portal FreightWaves, aktualnie FedEx Express ma sieć zbudowaną na dużych nakładach środków trwałych, opartą na systemie „hub-and-spoke”. Wszystkie przesyłki, niezależnie od jednostkowej ceny lub zobowiązania do świadczenia usługi, są kierowane do centrum przesiadkowego, gdzie są sortowane i ponownie wysyłane, nawet jeśli oznacza to przewóz towarów na większe odległości. Scentralizowany system pozwala firmie na spełnianie zobowiązań dotyczących dostaw na następny dzień, ale koszty takiego rozwiązania są bardzo wysokie, szczególnie w czasie spadku popytu i wolumenów.

W grudniu zarząd ogłosił, że firma coraz bardziej będzie polegać na przewozach lotniczych zewnętrznych partnerów. Zaktualizowany plan zakłada bardziej zdywersyfikowane wykorzystanie własnych aktywów, przewoźników kontraktowych i przewozów komercyjnych, a także segmentację przesyłek. Samoloty FedEx będą rezerwowane dla rentownych tras o krytycznym czasie dostawy, a zwiększenie lotów pozwoli na minimalizację postojów, co pozwoli logistykowi na optymalizację i zwiększenie zagęszczenia swojej sieci.

Czytaj też: Zyski Samsunga spadają o 96%, ponieważ słabnie popyt na chipy!

FedEx zwalnia swoich dyrektorów! Firma szuka oszczędności

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button