Info z rynkuTransport

PKP Intercity ogłosiło przetarg na zakup 63 lokomotyw elektrycznych

PKP Intercity rozpisało przetarg na zamówienie 63 lokomotyw elektrycznych wielosystemowych. Z dokumentu wynika, że firma planuje zamówienie kolejnych 32 jednostek. Postępowanie ogłoszono w formie dialogu konkurencyjnego, a same maszyny mają mieć prędkość maksymalną nie mniejszą niż 200 km/h.

Ogłoszony projekt taborowy jest bez wątpienia jednym z największych w historii. Zamówienie dotyczy dostawy 63 lokomotyw elektrycznych z pełnym świadczeniem utrzymania technicznego. Według dokumentu, harmonogramu firmy mogą zgłaszać swoją kandydaturę do dialogu konkurencyjnego do lipca 2021. Składanie ofert ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku.

Kongres 590: PKP Intercity zakupi 23 szybkie pociągi jeżdżące 250 km/h

Jak przekonuje prezes PKP Intercity Marek Chraniuk:

Rozpoczynamy proces jednego z największych zakupów w historii PKP Intercity. Nowoczesne i szybkie lokomotywy pozwolą na szybsze podróże, co będzie miało duży wpływ na dalszy wzrost liczby pasażerów. Nasze plany zakładają, że do 2030 roku chcemy przewozić 74 mln osób rocznie i stać się pierwszym wyborem dla pasażerów przy okazji podróży długodystansowych. Nowe lokomotywy będą elektryczne, co będzie stanowić kolejny krok na naszej drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

PKP Intercity inwestuje w proekologiczne rozwiązania

PKP Intercity przekazało, że nowe lokomotywy mają się poruszać po liniach kolejowych zasilanych napięciem 3kV DC, 15kV AC, 25kV AC. W związku z rozwojem Centralnego Portu Komunikacyjnego pociągi będą poruszały się po zmodernizowanych torach i nowych liniach. Oprócz Polski maszyny będą musiały otrzymać również dopuszczenie do eksploatacji w: Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Jak wynika z wymagań przetargowych, każda lokomotywa ma zostać wyposażona w system ETCS poziomu drugiego.

Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity w rozmowie z NaKoleiTV przekazał, że:

Uważamy, że może być ten projekt przełomowy jeśli chodzi o rozwój polskiej kolei. Myślimy o kolei dużych prędkości. O rozwiązaniach wielosystemowych. My nie kupujemy lokomotywy na kilkadziesiąt lat. Myślimy już o CPK, staramy się, aby ten nasz tabor był dopasowany do pasażera na kolejne pokolenia. Chcemy być konkurencyjni wobec przewozów samolotowych.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka wprowadził rewolucyjny Covid Detector

Laskowski przekonuje również, że:

Możliwości wielosystemowych lokomotyw pozwolą na wykorzystanie zmodernizowanych tras kolejowych i zaproponowanie pasażerom bardzo atrakcyjnych czasów podróży, a w przyszłości ich parametry pozwolą na efektywną eksploatację również na nowych liniach kolejowych. Pojazdy obsłużą zarówno trasy krajowe, jak i międzynarodowe, co pozwoli nam rozbudowywać ofertę połączeń zagranicznych.

Rozstrzygniecie przetargu odbędzie się w lutym 2022. Łącznie na realizację projektu przeznaczono 120 miesięcy, jednak termin może ulec zmianie w trakcie dialogu konkurencyjnego. W ramach strategii taborowej spółka PKP Intercity zamierza przeznaczyć 19 mld złotych w rozwój taboru. Do końca 2030 roku PKP IC ma zakupić nowe maszyny oraz zmodernizować resztę pociągów, aby były neutralne dla klimatu.

Źródło: Rynek-Kolejowy.pl

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button