IntralogistykaMagazynyPrzemysł 4.0

Roboty już pracują! Firma automatyzuje magazyn w Czechach

Gdy zostanie osiągnięta pełna wydajność, zakład będzie mógł dostarczać nawet do 59 milionów produktów rocznie

Firma DB Schenker otworzyła nowoczesny zautomatyzowany magazyn w Czechach. Na miejscu pracuje już ponad 100 robotów, które pomagają zatrudnionym pracownikom. System robotyczny działa na linii transportowej o długości trzech kilometrów.

DB Schenker otworzył zautomatyzowany magazyn w Czechach

DB Schenker otworzył nowoczesny magazyn w Rudnej w Czechach. Na terenie zakładu działa ponad sto robotów, siedem linii pakowania z 162 stacjami, system pionowego pobierania zamówień i sortownik automatyczny. Wysoki poziom automatyzacji nie wyklucza jednak ludzi, ponieważ w obiekcie pracuje 650 osób.

Roboty, sterowane oprogramowaniem rejestrującym wszystkie pozycje półek i towarów, mogą przenosić do 500 kilogramów każdy, a ich baterie pozwalają na trzygodzinną autonomię. Jak informuje portal TrasportoEuropa, gdy bateria się wyczerpie, roboty samodzielnie kierują się do jednej ze stacji ładowania w magazynie, gdzie mogą zostać naładowane w ciągu mniej niż dziesięciu minut. System robotyczny działa na linii transportowej o długości trzech kilometrów.

Czytaj też: Duński gigant kupi DB Schenker? Padła ważna zapowiedź

DB Schenker rozwija się dzięki handlowi elektronicznemu

Nowa platforma logistyczna w Rudnej służy zarówno do zaopatrywania klientów detalicznych, jak i do handlu elektronicznego B2C. Jak informuje portal TrasportoEuropa, firma przewiduje, że gdy zostanie osiągnięta pełna wydajność, zakład będzie mógł dostarczać nawet do 59 milionów produktów rocznie.

Dzięki automatyzacji i robotyzacji udało nam się zoptymalizować procesy, zapewniając szybkie i punktualne zarządzanie, jednocześnie tworząc lepsze warunki pracy dla pracowników. Już po kilku tygodniach od rozpoczęcia działalności udało nam się osiągnąć znaczący przepływ dla naszego klienta z sektora elektronicznego – mówi Niklas Wilmking, członek zarządu ds. logistyki kontraktowej DB Schenker.

Roboty już działają! DB Schenker zautomatyzował magazyn w Czechach
DB Schenker

Automatyzacja magazynów to przyszłość

Automatyzacja magazynów to nieunikniony krok w ewolucji logistyki, który przynosi liczne korzyści zarówno dla przedsiębiorstw, jak i klientów. Wprowadzenie zaawansowanych systemów automatyzacji pozwala na zwiększenie efektywności operacyjnej, redukcję kosztów oraz optymalizację zarządzania zapasami.

Jednym z kluczowych elementów automatyzacji magazynów są roboty autonomiczne, które zastępują tradycyjne metody magazynowania i transportu. Te mobilne jednostki wyposażone w czujniki, kamery i algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie samodzielnie poruszać się po magazynie, identyfikować produkty, przenosić je na właściwe miejsce oraz obsługiwać procesy kompletacji zamówień. Dzięki temu skracają się czasy cyklu operacyjnego, a błędy ludzkie są minimalizowane.

Czytaj też: Inflacja w Czechach jest już… prawie 2-procentowa! Ekonomiści w szoku

Warto również podkreślić, że automatyzacja magazynów ma pozytywny wpływ na ergonomię pracy. Zadania, które wcześniej były wykonywane ręcznie i wymagały powtarzalnej pracy fizycznej, teraz są powierzane maszynom. Pracownicy mogą skoncentrować się na bardziej skomplikowanych zadaniach, co zwiększa ich satysfakcję zawodową.

Norwegowie stawiają na roboty. Już pracują w magazynie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button