PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Na ulicach Tallina trwają testy autonomicznych ośmioosobowych pojazdów komunikacji miejskiej

Na ulicach Tallina trwają testy autonomicznych ośmioosobowych busów. Pojawienie się pojazdów w stolicy Estonii jest jednym z etapów pilotażowego programu badającego możliwości w zakresie wdrożenia autonomicznych pojazdów w perspektywie długoterminowej. 

Autonomiczne pojazdy w Tallinie – kolejne testy

Tallin prowadzi pilotażowy program obejmujący pojazdy komunikacji miejskiej. Po ulicach miasta jeżdżą autonomiczne ośmioosobowe minibusy. W ciągu następnych dwóch miesięcy mieszkańcy mogą za darmo skorzystać z transportu autonomicznym pojazdem na odcinku 1,8 km. Pojazdy poruszają się codziennie od 10:00 do 16:00 co 25 minut na trasie w dzielnicy uniwersyteckiej Mustamae.

Trasa wahadłowa obsługuje pobliskie osiedla, przystanek autobusowy i trolejbusowy na tee Tammsaare oraz Centrum Opieki Mustamäe

Zobacz także: DPD Estonia dostarcza paczki w Tallinie za pomocą robotów

Za projekt autonomicznych minibusów odpowiada departament transportu Tallina oraz rodzima firma Auve Tech OU. Celem prowadzonego pilotażowego programu w zakresie komunikacji miejskiej jest rozwijanie technologii autonomicznych w warunkach miejskich. Podobny program odbył się zaledwie kilka lat temu we Francji. Z busów w Tallinie można skorzystać w okresie od 14 lipca do 15 września. Minibusy mają wysokość 1,5 m, 3,5 metra długości oraz 2,4 metra wysokości, co pozwala na komfortową jazdę w środku dla 8 osób.

Stolica Estonii rozwija nowoczesne technologie w transporcie

Auve Tech, odpowiedzialny za powstanie busów, jest estońskim producentem pojazdów autonomicznych. Program pilotażowy realizowany w stolicy Estonii ma zbadać potencjalne wdrożenie urządzeń na stałe do systemu transportu miejskiego. Jeśli projekt zbierze dobre recenzje, autobusy będą regularnie realizować połączenie.

Podczas całego okresu obowiązywania programu pilotażowego na pokładzie obecna będzie osoba odpowiedzialna za monitorowanie pracy systemu. Według producenta bus automatycznie hamuje, gdy na drodze pojawi się pieszy lub przeszkoda uniemożliwiająca kontynuowanie przebiegu trasy. System czujników przekazuje sygnał o wykryciu zagrożenia na trasie, co przyspiesza reakcję systemu.

Zobacz także: Paliwo wodorowe z Grupy ORLEN zasili komunikację miejską w Krakowie

Tallin sporo inwestuje w rozwój komunikacji miejskiej. Stolica Estonii staje się miejscem powstawania wielu technologicznych start-upów, szczególnie działających w branży transportu.

Tramwaje Pesy trafią do Tallina. Bydgoskie przedsiębiorstwo wygrało kolejny przetarg

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

2 Komentarze

  1. Dokładnie taki sam testowaliśmy w ubiegłym roku w Gdańsku na Cmentarzu Łostowickim, a w przyszłym roku powstanie pierwszy polski bus autonomiczny! I to jest news!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button